„Kolumna Nadziei” promowała w Kielcach bezpieczny styl życia

Data publikacji: 06.06.2020 17:45
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.06.2020 Kielce. Akcja „Kolumna nadziei”. Środki ochrony osobistej przekazują (od lewej): Paweł Faryna - starosta jędrzejowski, Kazimierz Skowron - świętokrzyska grupa wojewódzka międzynarodowego stowarzyszenia policji, wicemarszałek Marek Bogusławski, poseł Krzysztof Lipiec i wiceminister Piotr Wawrzyk

06.06.2020 Kielce. Akcja „Kolumna nadziei”. Środki ochrony osobistej przekazują (od lewej): Paweł Faryna - starosta jędrzejowski, Kazimierz Skowron - świętokrzyska grupa wojewódzka międzynarodowego stowarzyszenia policji, wicemarszałek Marek Bogusławski, poseł Krzysztof Lipiec i wiceminister Piotr Wawrzyk
Fot. Michał Kita / Radio Kita

Na kielecki plac Artystów dotarła w sobotę „Kolumna nadziei” złożona z pojazdów służb mundurowych, między innymi straży pożarnej, policji i wojska. To element akcji „Bezpieczne Powiaty Świętokrzyskie Plus”, zainicjowanej w lutym przez parlamentarzystów i samorządowców Prawa i Sprawiedliwości.

Głównym założeniem programu jest propagowanie bezpiecznego, ekologicznego i zdrowego stylu życia wśród mieszkańców naszego województwa. Natomiast w dobie koronawirusa akcja została rozszerzona o profilaktykę przeciwdziałania epidemii. 

Jak informuje wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, jeden z pomysłodawców przedsięwzięcia, w ramach akcji przedstawiciele wszystkich służb zaangażowanych w walkę z wirusem otrzymują setki litrów płynu dezynfekcyjnego, rękawiczek czy maseczek. Parlamentarzysta zaznacza, że początkowo akcja miała mieć charakter lokalny, jednak jej efekty przerosły najśmielsze oczekiwania.

- Kiedy zainicjowałem ten projekt w powiecie jędrzejowskim razem z marszałkiem Markiem Bogusławskim oraz starostą Pawłem Faryną, chcieliśmy to zrobić tylko na terenie jednego powiatu. Okazało się, że zapotrzebowanie i zainteresowanie akcją było tak duże, że zmieniliśmy formułę, rozszerzając ją na pozostałe powiaty regionu. Teraz rzeczywiście zgłaszają się do nas przedstawiciele powiatów z innych województw - Małopolski, Podkarpacia czy Śląska z informacją, że też chcieliby zorganizować takie akcje u siebie. To bardzo ważne, ponieważ o bezpieczeństwo trzeba dbać wszędzie - dodaje.

Jak stwierdził poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, akcja ma na celu przede wszystkim edukację i profilaktykę mieszkańców. Jest także wyrazem podziękowania dla wszystkich służb walczących w ostatnim czasie z epidemią COVID-19.

- Myślę, że wydarzenia w ramach tej akcji pozwalają zwrócić uwagę na to, jak ważnym zagadnieniem jest bezpieczeństwo Polek i Polaków. Zwłaszcza teraz, kiedy walczymy z zarazą, dowody wdzięczności dla służb ratowniczych jak również mundurowych są niezmiernie ważne. Jestem szczęśliwy, że tylu ludzi jest zainteresowanych problematyką bezpieczeństwa. Jestem przekonany, że przyniesie to dobre efekty w przyszłości - podkreśla.

Zdaniem Marka Bogusławskiego, wicemarszałka województwa świętokrzyskiego, należy cały czas edukować mieszkańców o tym, jak żyć bezpiecznie w dobie epidemii.

- Walka z pandemią nie jest łatwa, ale mam nadzieję, że dzięki temu, iż przekazujemy wiedzę, jak powinniśmy się zachowywać, to pozwoli mieszkańcom Kielc i regionu suchą stopą przejść przez kryzys wywołany przez koronawirusa - zaznacza.

Paweł Faryna, starosta jędrzejowski podkreśla, że program „Bezpieczne Powiaty Świętokrzyskie Plus” kładzie nacisk nie tylko na profilaktykę epidemiczną. W jego ramach podczas rozmów z mieszkańcami poruszane są także zagadnienia związane z bezpieczeństwem w domu, szkole, na drodze czy podczas wypoczynku.

Podczas sobotniego spotkania w Kielcach środki ochrony osobistej oraz płyny dezynfekcyjne otrzymali między innymi ratownicy medyczni, przedstawiciele straży pożarnej, inspekcji drogowej, wojska oraz straży ochrony kolei. Najmłodszym natomiast wręczone zostały elementy odblaskowe.

Reklama