Kombatanci wyróżnieni. Medale stulecia odzyskania niepodległości oraz Złote Krzyże Zasługi rozdane

Data publikacji: 28.09.2020 15:42
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.09.2020. Kielce. Wręczenie Medali Stulecia Odzyskania Niepodległości oraz Złotych Krzyży Zasługi

28.09.2020. Kielce. Wręczenie Medali Stulecia Odzyskania Niepodległości oraz Złotych Krzyży Zasługi
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Medalami stulecia odzyskania niepodległości oraz Złotymi Krzyżami Zasługi, zostało odznaczonych sześć osób z województwa świętokrzyskiego. Wyróżnienia zostały przyznane na wniosek wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, który podkreśla, że krzyże zasługi były zostały przyznane dwóm osobom za walkę z pandemią koronawirusa.

- Natomiast medale stulecia niepodległości, przyznawane są za całokształt życia. Osoby dziś wyróżnione swoją postawą i życiem stanowią przykład dla innych jak się zachowywać w codziennym życiu - dodaje.

Złotym Krzyżem Zasługi odznaczono Marię Bęc, pediatrę z Sandomierza.

- Z Sandomierzem jestem związana od początku swojej kariery zawodowej. Pomagałam innym, działając społecznie, dlatego cieszę się bardzo, że zostałam doceniona pracą całego mojego życia - dodaje.

Z kolei medalami stulecia wyróżniono cztery osoby, odznaczenie otrzymał m.in. Władysław Nowak, były żołnierz Batalionów Chłopskich.

- Odbieram to wyróżnienie z wielkim zadowoleniem. Walczyłem o wolną Polskę, dlatego cieszę się, że obecnie młode pokolenie może spokojnie żyć i pracować. W trakcie II wojny światowej brałem udział w akcji rozbrajania posterunku niemieckiej żandarmerii w Nowym Korczynie - wspomina.

Medal stulecia odzyskanej niepodległości ustanowiony został w 2018 roku, jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, przyznawanym osobom, które przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej.

Tagi do tego wpisu
Reklama