Kominy pod nadzorem drona

Data publikacji: 15.10.2021 14:49
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. strazmiejska.kielce.pl

Ponad 80 mandatów za palenie w piecach śmieciami, nałożyli od początku tego roku strażnicy miejscy w Kielcach. Funkcjonariusze do kontroli stanu powietrza wykorzystują drona, który został kupiony w ramach budżetu obywatelskiego.

Bogusław Kmieć ze Straży Miejskiej w Kielcach informuje, że przy pomocy urządzenia od początku roku przeprowadzono prawie 600 badań. Były one realizowane w trakcie codziennej służby oraz na wniosek mieszkańców. Jak zaznacza, nie jest potrzebna zgoda właścicieli domu, aby przeprowadzić taką kontrolę.

- Dron zbliża się do komina i pobiera próbkę. Stacja, z której odczytujemy wyniki znajduje się w radiowozie. Strażnicy wchodzą na teren posesji w momencie, gdy okaże się że mogą być spalane odpady - mówi.

Jak się okazuje, mieszkańcy Kielc zamiast węgla do ogrzewania domów wykorzystują m.in. plastikowe butelki.

- Zdarzało się, że palili także zużyte buty, ubrania, pampersy, stare ramy okienne albo elementy mebli - wymienia strażnik.

Mandat za spalanie niedozwolonych odpadów może wynieść 500 zł. Strażnicy mogą też skierować wniosek o ukaranie do sądu. Wówczas konsekwencje są poważniejsze. Wysokość kary to nawet 5 tys. zł.

Reklama