Koncert Eryka Parchańskiego zainaugurował „Chopinowskie inspiracje”

Data publikacji: 08.08.2020 20:10
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.08.2020. Kielce. Koncert „Chopinowskie inspiracje”. Na zdjęciu Eryk Parchański

08.08.2020. Kielce. Koncert „Chopinowskie inspiracje”. Na zdjęciu Eryk Parchański
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Około 300 osób wzięło udział w pierwszym koncercie z cyklu „Chopinowskie inspiracje”. Wydarzenie odbyło się w ogrodzie włoskim Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.

Bohaterem wieczoru był Fryderyk Chopin. Publiczność zgromadzona w ogrodzie wysłuchała skomponowanych przez niego mazurków, nokturnów i etiud, ale nie zabrakło także walca i ballady. Brawurowo wykonał je młody, 18-letni pianista, uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, Eryk Parchański.

Artysta po koncercie przyznał, że jest zadowolony z występu.

- Nerwy były znikome i tylko na początku. Nie spodziewałem się tak cudownej atmosfery i tak fajnej akustyki. Wszystko zagrało tak, jak powinno - zaznaczył.

Swojego ucznia chwalił także Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, pomysłodawca minifestiwalu spod znaku „Chopinowskich inspiracji” i prowadzący koncert.

- Wydaje mi się, że młody artysta sprostał wymaganiom, jest ciekawym człowiekiem, zaprezentował też nieprzeciętne wirtuozowskie umiejętności. Eryk będzie walczył o miejsce w Konkursie Chopinowskim, w światowych eliminacjach, ale pracujemy. Liczę, że to doświadczenie zaprocentuje, tym bardziej, że za tydzień gra w Żelazowej Woli z transmisją on-line, więc miał przedsmak tego, co go czeka - zapowiedział.

Dyrektor Artur Jaroń zwrócił też uwagę na widownię.

- Najważniejsze, że publiczność dopisała. To jest to, czego my, artyści, pragniemy - przyznał.

Frekwencja ucieszyła też Roberta Kotowskiego, dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach. Powiedział, że spodziewał się dużego zainteresowania słuchaczy, ale liczba gości zaskoczyła go.

- Mamy doświadczenie z koncertami w ogrodzie, ale ta frekwencja szczerze nas zaskoczyła i ucieszyła. Potwierdziła tym samym, że publiczność, miłośnicy sztuki, miłośnicy muzyki oczekują tego typu wydarzeń i rzeczywiście czujemy się usatysfakcjonowani, że mogliśmy dostarczyć mieszkańcom Kielc i pewnie nie tylko im, takiej strawy duchowej - stwierdził.

A wielu rozmówców przyznało, że taki koncert w otwartej przestrzeni był dobrym pomysłem.

- Jesteśmy zachwyceni. Od czasu do czasu na koncerty chodzę, ale w takiej atmosferze, w takim otoczeniu, na tle pałacu... Pozytywnie to bardzo oceniamy - mówił pan Zygmunt.

- Jestem bardzo zadowolona. Jest to taki moment, że człowiek się wycisza i w człowieku jest tylko muzyka. I chyba tylko jak ptaki lecą gdzieś tam u góry, to się robi taka filharmonia świata -  dodała pani Mirosława.

- Mnie się bardzo podobało. Muzyka w takich otwartych przestrzeniach brzmi inaczej niż w sali koncertowej, daje inne wrażenia. Szkoda tylko, że jeszcze róże nie pachniały - żartowała pani Małgorzata.

Kolejny koncert z cyklu „Chopinowskie inspiracje” w ogrodzie włoskim Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, w sobotę, 15 sierpnia, o godzinie 19. Wystąpi pianista Kamil Pacholec. Wstęp wolny.

Retransmisja koncertu, który odbył się w ogrodzie Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach w poniedziałek (10 sierpnia) po godzinie 23 na antenie Radia Kielce.

Reklama