Koncert „Mickiewicz w pieśni” w Skarżysku

Data publikacji: 24.11.2021 08:26
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Kultura
21.11.2021. Ostrowiec Św. Koncert

21.11.2021. Ostrowiec Św. Koncert "Mickiewicz w pieśni" w Ostrowieckim Browarze Kultury
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Dziś w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej odbędzie się kolejny z cyklu koncertów „Mickiewicz w pieśni”.

Koncert słowno-muzyczny poświęcony został wieszczowi narodowemu Adamowi Mickiewiczowi. Jest odzwierciedleniem hołdu, jaki złożyli kompozytorzy różnych pokoleń wielkiemu, polskiemu poecie. Składa się głównie z pieśni czołowych kompozytorów polskich, takich jak Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, czy Ignacy Józef Paderewski.

Specjalnie na okazję tego projektu zostały wyszukane nieznane utwory innych twórców polskich, bardzo rzadko prezentowane, a ujmujące niezwykłą urodą słowiańskiej melodyki. Ciekawostką jest kilka pieśni kompozytorów rosyjskich, którzy pisali do oryginalnych mickiewiczowskich tekstów lub przekładów na język rosyjski.

Cały koncert przesiąknięty jest malowniczością polskiego romantyzmu. Zawiera utwory "ku pokrzepieniu serc'' o tematyce patriotycznej, pełne miłości i tęsknoty za Ojczyzną, a także liryki miłosne. Przemyślana narracja przedstawia w sposób nietuzinkowy życie i twórczość Mickiewicza oraz pomaga zrozumieć i docenić głębię jego poezji. Narrację prowadzi aktor Marcin Brykczyński, zaśpiewa Renata Drozd przy akompaniamencie Małgorzaty Kowalskiej.

Współorganizatorem koncertu jest Fundacja "Instytut Świętokrzyski", koncert odbędzie się dziś (24 listopada) o godzinie 16.00 w sali widowiskowej MCK. Przez cały dzień można odbierać bezpłatne wejściówki na to wydarzenie w Impresariacie Artystycznym MCK.

adv adv
Wiadomości
Reklama