Koncert pieśni religijnych i patriotycznych w klasztorze cystersów

Data publikacji: 30.08.2020 21:48
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Kultura
30.08.2020. Jędrzejów. Koncert Alicji Wegorzewskiej

30.08.2020. Jędrzejów. Koncert Alicji Wegorzewskiej
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Światowej sławy mezzosopranistka Alicja Węgorzewska wystąpiła w klasztorze cystersów w Jędrzejowie na zakończenie Odpustu Wincentiańskiego.

Koncert odbył się w ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Artystce na zabytkowych organach akompaniował Robert Grudzień, dyrektor artystyczny festiwalu.

Koncert poświęcony był bł. Wincentemu Kadłubkowi - patronowi Jędrzejowa oraz świętemu Janowi Pawłowi II w 100-lecie jego urodzin. Podczas koncertu publiczność obok pieśni religijnych miała okazję wysłuchać pieśni i piosenek patriotycznych. Zabrzmiała m.in. Barka, Hymn Papieski oraz Modlitwa Obozowa. 

Jak powiedział Robert Grudzień, dyrektor festiwalu, to bardzo podniosły koncert jak przystało na zwieńczenie uroczystości odpustowych. Ponadto dotyczy dwóch ważnych postaci: bł. Wincentego Kadłubka oraz Świętego Jana Pawła II, który wielokrotnie podkreślał że bł. Wincenty Kadłubek jest mu bardzo bliski, dlatego w trudnych sprawach będąc biskupem krakowskim zwracał się do niego o pomoc.

30.08.2020. Jędrzejów. Koncert Alicji WegorzewskiejFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Alicja Węgorzewska po raz trzeci wystąpiła w jędrzejowskim klasztorze. Jak mówiła to wyjątkowe miejsce, gdzie chętnie powraca z racji na historię zabytku. Jak podkreślała ,we wnętrzach klasztornych muzyka brzmi wyjątkowo dzięki czemu między artystą i publicznością nawiązuje się niezwykła relacja.

- W tych trudnych czasach pandemii jest cudowne móc obcować z publicznością - podkreślała artystka.

Odpust Wincentiański w archiopactwie cystersów w Jędrzejowie rozpoczął się w czwartek.

30.08.2020. Jędrzejów. Koncert Alicji WegorzewskiejFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Reklama