Koneckie starostwo poszukuje pamiątek po uczestnikach „Bitwy Warszawskiej”

Data publikacji: 31.07.2020 16:56
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
31.07.2020. Końskie. Pamiątka po żołnierzu „Bitwy Warszawskiej”

31.07.2020. Końskie. Pamiątka po żołnierzu „Bitwy Warszawskiej”
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Zdjęcie legitymacyjne, odkopana z ziemi książeczka wojskowa i odznaczenie - to przykłady pamiątek po przodkach, które mieszkańcy Końskich przynieśli do starostwa powiatowego w odpowiedzi na apel starosty. Inspiracją do przeprowadzenia akcji jest setna rocznica „Bitwy Warszawskiej”.

Marian Wikiera naczelnik Wydziału Promocji i Kultury w starostwie podkreśla, że pamiątki po żołnierzach i kombatantach pomogą poszerzyć wiedzę o osobach, które przysłużyły się do odzyskania przez Polskę niepodległości między innymi podczas wojny polsko-bolszewickiej.

- Czyn bohaterski został zapomniany, zdławiony, bo przez kilkadziesiąt lat funkcjonował w Polsce taki system polityczny, który weteranów tamtej wojny w żaden sposób nie doceniał, wręcz szykanował - mówi naczelnik.

Na apel odpowiedziały na razie trzy osoby. Jedną z pamiątek przyniosła córka Edwarda Świercza, który był piłsudczykiem, legionistą i walczył w 1920 roku.

- Długo przechowywane, zakopane w ziemi książeczka wojskowa i dowód osobisty, czyli te rzeczy, które wskazywały, pod czyją komendą Edward Świercz walczył. Doznał szykan, więc ukrył to głęboko - mówi.

Marian Wikiera dodaje, że pamiątki po żołnierzach są pretekstem do przypominania historii ludzi, którzy byli szykanowani ze względu na swoje zaangażowanie w czasie wojny. Jedną z takich osób jest Stanisław Nowak, który walczył w wojnie Polski z Rosyjską Federacyjną Socjalistyczną Republiką Radziecką w 1920 roku.

- Zwykłe zdjęcie, wyrwane z legitymacji. Legionista ten walczył z sowiecką Rosją, odniósł ciężkie rany, potem nie mógł normalnie funkcjonować, był inwalidą wojennym. Kiedy wylizał się z tychże ran dostał posadę woźnego w koneckim gimnazjum - przypomina Marian Wikiera.

Trzecia pamiątka dotyczy żołnierza, który walczył w II wojnie światowej pod dowództwem Antoniego Hedy "Szarego" i odbijał m.in. więzienie w Końskich.

Akcja trwa. Pamiątki można przekazywać w wydziale promocji i kultury starostwa powiatowego w Końskich przy ul. Staszica 2.

Tagi do tego wpisu
Reklama