Koniec problemów z parkowaniem przy ŚCO?

Data publikacji: 06.07.2021 15:44
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Świętokrzyskie Centrum Onkologii i parkingi wokoło ŚCO

Kielce. Świętokrzyskie Centrum Onkologii i parkingi wokoło ŚCO
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii zwiększy się liczba miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

- Obecnie jest ich zaledwie 12 i osoby z różnymi dysfunkcjami mają spore problemy ze znalezieniem przed tym szpitalem wolnego miejsca postojowego. Natomiast w ciągu tego roku ich liczba zwiększy się do 30 - informuje Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO.

- Zgodnie z ustawą o drogach publicznych na parkingu, który ma powyżej 100 miejsc, miejsca dla osób niepełnosprawnych powinny stanowić 4 proc., czyli w naszym szpitalu takich miejsc powinno być 28. Natomiast my zamierzmy utworzyć ich 30. Zwróciła się do nas z propozycją konsultacji również Powiatowa Rada Osób Niepełnosprawnych. Jesteśmy otwarci na ich sugestie, chcemy wypracować takie rozwiązania, które będą służyły wszystkim - mówi Izabela Opalińska.

Osoby niepełnosprawne, aby skorzystać z bezpłatnego postoju przed ŚCO, muszą mieć aktualną imienną kartę parkingową z wpisanym numerem rejestracyjnym samochodu, którego ta osoba jest właścicielem lub współwłaścicielem. Ponadto samochód muszą zaparkować na wyznaczonym miejscu, czyli na niebieskiej kopercie.

- Po zakończeniu procedur w szpitalu taka osoba musi zgłosić się do obsługi parkingu i wówczas pobrany przy wjeździe do ŚCO bilet jest rabatowany - przypomina Izabela Opalińska.

- Może się zdarzyć tak, że brakuje wolnych miejsc dla niepełnosprawnych, wówczas taka osoba stawia samochód na miejscu, które jest po prostu wolne. Jednak w tym przypadku musi zapłacić za parking. Pierwsze pół godziny jest bezpłatne, kolejna i następne godziny kosztują 3 zł. To jest regulamin parkingu, który obowiązuje wszystkich. Natomiast pacjenci korzystający np. z radioterapii w trybie ambulatoryjnym lub dziennej chemioterapii, wówczas za godzinę postoju samochodu zapłacą złotówkę - wyjaśnia Izabela Opalińska.

Parking przed Świętokrzyskim Centrum Onkologii dysponuje ponad 700 miejscami postojowymi, natomiast dziennie do szpitala zgłasza się około 1500 osób.

Rozwiązaniem problemu braku miejsc byłaby budowa wielopoziomowego parkingu. Jednak na razie na ten cel w budżecie województwa nie ma pieniędzy. Odpowiednimi środkami nie dysponuje też szpital.

Reklama