Koniec wieloletniego sporu w sprawie nieuregulowanej sytuacji kieleckiego klubu „Tęcza”?

Data publikacji: 31.07.2020 19:55
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Basen

Basen "Tęcza"
Kielce. 26.06.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Miasto porozumiało się wstępnie z Klubem Sportowym „Tęcza” w sprawie podziału gruntów między ulicami Zagnańską i Jesionową w Kielcach. Spór o prawie 5 hektarów terenu trwał ponad 50 lat.

W 1967 roku Skarb Państwa oddał nieruchomość w użytkowanie wieczyste klubowi „Tęcza”, w zamian za tereny znajdujące się przy ul. Grunwaldzkiej. Do pełnego sfinalizowania umowy nigdy nie doszło, ponieważ nie podpisano aktu notarialnego. Chociaż znajdujące się przy Zagnańskiej budynki i obiekty, m. in. korty tenisowe oraz zasypana obecnie niecka basenu są we władaniu Klubu Sportowego „Tęcza-Społem” to sam grunt prawnie należy do miasta. Problematyczny teren, oprócz kompleksu sportowego, obejmuje też plażę i przystań przy kieleckim zalewie oraz nieużytki na rogu Jesionowej i Zagnańskiej.

Jak informuje Filip Pietrzyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Kielce, dzięki wspólnym działaniom sytuacja prawna gruntów na tym obszarze miasta w końcu zostanie uregulowana.

- Porozumienie zakłada, że „Tęcza” zachowa cały swój teren wyznaczony przez ogrodzenie klubu wraz z zabudowaniami, które zostaną oddane w użytkowanie wieczyste. Natomiast pozostały teren pomiędzy ulicami Jesionową i Zagnańską, przystań żeglarska, ścieżki rowerowe i chodniki wzdłuż zalewu na wysokości „Tęczy” przejdą w ręce miasta - wyjaśnia.

Zgodnie z zaproponowanym porozumieniem w użytkowanie wieczyste klubu „Tęcza” zostanie oddane około 2,5 hektara gruntu, podobnej wielkości działką będzie mogło swobodnie dysponować miasto. Jak zaznacza Filip Pietrzyk, obecnie obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu nie zakłada możliwości zabudowy mieszkaniowej.

Jadwiga Korus, prezes Klubu Sportowego „Tęcza”, podkreśla, że porozumienie jest na wczesnym etapie. Jak zaznacza, jest ono korzystne zarówno dla miasta, jak i klubu.

- W końcu bylibyśmy na swoim. Uregulowanie spraw własnościowych mogłoby pozwolić m.in na ubieganie się o dotacje unijne niezbędne do wykonania remontów infrastruktury sportowej. W klubie uprawianych jest aż pięć dyscyplin, dlatego remonty i nowe inwestycje są wymagane - dodaje.

Kwestią uregulowania własności i użytkowania gruntów Klubu Sportowego „Tęcza” ostatecznie zajmą się radni. Niewykluczone, że głosownie uchwały w tej sprawie odbędzie się jeszcze w tym roku.

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama