Końskie w 3D? To pomysł jednego z mieszkańców

Data publikacji: 07.10.2021 14:10
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.10.2021. Końskie. Trójwymiarowa makieta miasta

07.10.2021. Końskie. Trójwymiarowa makieta miasta
Fot. archiwum prywatne

20-letni Bartek Bocheński z Końskich chce stworzyć makietę 3D swojego miasta. Od jakiegoś czasu sam modeluje i projektuje zabytki oraz inne budynki w programie graficznym, a potem drukuje je na swojej drukarce 3D.

Jak dotąd, wydrukował w kilku wersjach katedrę Świętego Mikołaja, kościół Świętej Anny i zamek w Modliszewicach. Przyznaje, że przeniesienie jednego budynku ze zdjęć czy filmów do programu, który umożliwia wydruk modelu to czasochłonna praca.

- Jeśli chodzi o projekt jednego budynku z zachowaniem wszystkich szczegółów, takich jak okna, czy schody, to zajmuje od kilku do kilkunastu dni ciągłej pracy. Opieram się na zdjęciach i filmach poglądowych - wyjaśnia.

Dodaje, że sam wydruk modelu na drukarce 3D zajmuje od jednego do pięciu dni, w zależności od liczby detali. Docelowo, Bartek Bocheński chciałby stworzyć kilkumetrową makietę Końskich, ale jak mówi to zadanie na kilka miesięcy lub lat.

- Makieta byłaby bardzo szczegółowa. Zachowane byłyby wszystkie budynki, które teraz znajdują się na terenie miasta. Zabytki wydrukowane byłyby w większej skali, aby wyróżniały się na tle miasta - zapowiada.

Wydrukowane modele zabytków mają od 20 do 25 centymetrów. Młody mieszkaniec Końskich nie wyklucza prezentacji takiej makiety w domu kultury czy innej publicznej instytucji.

Tagi do tego wpisu
Reklama