Konsultacje społeczne w nowatorskiej formule on-line

Data publikacji: 15.09.2021 20:15
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.09.2021. Nieświn. Konsultacje społeczne dotyczące planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego w nowatorskiej formule on-line

15.09.2021. Nieświn. Konsultacje społeczne dotyczące planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego w nowatorskiej formule on-line
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

W Nieświniu w gminie Końskie mieszkańcy szybciej uzyskają dokumenty niezbędne do budowy na swojej nieruchomości. Będzie to możliwe dzięki planowi miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Gmina Końskie rozpoczęła konsultacje społeczne w nowatorskiej formule on-line.

Marcin Zieliński, zastępca burmistrza Końskich informuje, że stworzenie planu zagospodarowania skraca proces inwestycyjny, co oznacza, że potrzebne będzie mniej dokumentów do rozpoczęcia budowy.

- W przypadku braku planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego, projektant jest zobowiązany do uzyskania decyzji lokalizacyjnych. To jest dodatkowy czas w procesie inwestycyjnym, a z reguły tego czasu inwestor nie ma. My analizujemy obszar gminy i sołectwa, gdzie takich decyzji lokalizacyjnych wydajemy dużo. Następnie zgłaszamy radzie miasta projekt uchwały o przystąpieniu do planu miejscowego - tłumaczy.

Przed opracowaniem planu miejscowego niezbędne są konsultacje społeczne. Jak dodaje Marcin Zieliński, oprócz spotkania z mieszkańcami Nieświnia, które odbyło się w Miejsko-Gminnym Domu Kultury równolegle odbywa się spotkanie on-line.

- Oprócz transmisji on-line na YouTube, mamy aktywny czat, na którym mieszkańcy mogą wnosić uwagi. Mamy też portal, na którym mieszkańcy mogą odnaleźć swoją działkę i bezpośrednio przez niego wnieść uwagi do planu - mówi.

Jak dodaje Marcin Zieliński, projekt planu musi być zgodny z wykonanym wcześniej studium.

29 września kolejne konsultacje odbędą się w Nieświniu. Zastępca burmistrza zaznacza, że tak szerokie konsultacje pomogą uniknąć nieporozumień i konfliktów w przyszłości.

W gminie Końskie obecnie jedynie 6 proc. terenu objęte jest planem miejscowym zagospodarowania przestrzennego.

Reklama