Kontrowersyjnych przenosin szkoły nie będzie

Data publikacji: 24.09.2020 11:54
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.09.2020. Starachowice. Konferencja w sprawie przeniesienia ZSZ 3 do budynku po Gimnazjum nr 3. Na zdjęciu (od lewej): Marek Materek - prezydent Starachowic i Piotr Babicki - starosta starachowicki

24.09.2020. Starachowice. Konferencja w sprawie przeniesienia ZSZ 3 do budynku po Gimnazjum nr 3. Na zdjęciu (od lewej): Marek Materek - prezydent Starachowic i Piotr Babicki - starosta starachowicki
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Zespół Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach zostanie w dotychczasowej siedzibie przy ulicy Szkolnej. Tym samym kończy się trwająca od prawie dwóch lat batalia o losy szkoły i budynku.

Prezydent Marek Materek i starosta Piotr Babicki ogłosili, że zmieniają poprzednie decyzje o zamianie nieruchomości między samorządami. Oznacza to, że szkoła zawodowa nie zmieni siedziby. Ze słów starosty wynika, że przyczyną zmiany decyzji były rozmowy z mieszkańcami, a zwłaszcza gronem i dyrekcją Zespołu Szkół Zawodowych oraz społecznością Szkoły Podstawowej numer 11.

- W nowej lokalizacji gwarantowaliśmy szkole rozwój i bezpieczne funkcjonowanie, teraz możemy zagwarantować jedynie starania o taki sam rozwój i bezpieczeństwo. Moim zdaniem, szkoła zyskałaby na przenosinach - mówił starosta.

Jednocześnie Piotr Babicki poinformował, że powiat będzie się ubiegał o 8 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na kompleksową modernizację i remont budynku szkoły i hali sportowej. Jest też pomysł wykorzystania budynków przy ulicy Leśnej, gdzie miała przenieść się zawodówka. Prezydent Marek Materek poinformował, że w planie dla Funduszy Norweskich, gmina planuje połączyć szkoły podstawowe 11 i 12 i stworzyć pilotażowy program ekoszkoły.

- Zielone dachy i ściany, pierwsze w Polsce retencyjne boisko oraz fotowoltaika. Poszerzony miałby być zakres zajęć z ekologii i wychowania fizycznego oraz rozszerzenie zajęć pozalekcyjnych - zapowiada Marek Materek.

Realizacja tego projektu będzie możliwa, jeżeli gmina dostanie ponad 40 mln zł z Funduszy Norweskich.

Konflikt o szkoły zaczął się tuż po wyborach samorządowych w 2018 roku. Władze miasta i powiatu rozpoczęły wówczas starania o zamianę nieruchomości między samorządami. Zespół Szkół Zawodowych nr 3 z ulicy Szkolnej miał się przenieść do budynku po gimnazjum przy ulicy Leśnej, wówczas gmina przejęłaby budynek i działkę po zawodówce, a powiat dostałby część nieruchomości przy Leśnej. Ten pomysł wzbudził ogromny sprzeciw zainteresowanych, protestowali zarówno uczniowie i grono pedagogiczne ZSZ nr 3 jak i społeczność Szkoły Podstawowej numer 11, która mieści się przy Leśnej. Władze miasta i powiatu do tej pory pozostawały jednak nieugięte.

Reklama