Kopalnia Wiśniówka będzie naprawiać wyrządzone szkody środowiskowe

Data publikacji: 05.06.2020 14:43
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.05.2020 Wiśniówka. Kopalnia

22.05.2020 Wiśniówka. Kopalnia
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Okoliczni mieszkańcy alarmowali, że działalność kopalni powoduje usychanie okolicznych drzew.

Badania zlecił Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Jak się okazuje, woda wypompowywana z wyrobiska powoduje nadmierne zakwaszenie pobliskich terenów.

- To z kolei powodowało wymieranie okolicznej fauny i flory - mówi Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Witold Bruzda.

W związku z tym, jak mówi Jarosław Pajdak, zastępca regionalnego dyrektora ochrony środowiska zdecydowano, by teren przy kopalni odkwasić. Prace ma przeprowadzić na własny koszt kopalnia Wiśniówka.

- Będą polegać na zastosowaniu tzw. zeolitów, czyli środków, które absorbują związki chemiczne i neutralizują je - tłumaczy.

Łukasz Leśnik, dyrektor operacyjny do spraw kruszyw w firmie Eurovia, do której należy kopalnia, potwierdza, że teren wokół kopalni jest zakwaszony, przy czym problem występował w tym miejscu od początku wydobycia. Dodaje, że obecnie jest ono wykonywane zgodnie ze wszystkimi obostrzeniami. Ponadto firma w miarę możliwości stara się minimalizować wpływ kopalni na środowisko.

- Od początku tego roku funkcjonuje tam oczyszczalnia wód opadowych, gdzie zebrana, zakwaszona deszczówka jest neutralizowana przy pomocy mleka wapiennego i dopiero taka wypuszczana jest dalej. Woda jest kontrolowana i na bieżąco sprawdzane są jej parametry - tłumaczy.

Rozpoczęcie odkwaszania terenu przy kopalni Wiśniówka rozpocznie się po uzyskaniu zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach. Teren ma być oczyszczony do czerwca 2022 roku.

Reklama