Kornel Morawiecki może zostać honorowym obywatelem Morawicy

Data publikacji: 30.09.2020 14:30
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.09.2020. Morawica. Złożenie wniosku o nadanie honorowego obywatelstwa. Na zdjęciu (od lewej): Anna Krupka - wiceminister sportu, senator Krzysztof Słoń

30.09.2020. Morawica. Złożenie wniosku o nadanie honorowego obywatelstwa. Na zdjęciu (od lewej): Anna Krupka - wiceminister sportu, senator Krzysztof Słoń
Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Kornel Morawiecki powinien zostać honorowym obywatelem Morawicy. Tak uważają parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, którzy złożyli do władz gminy wniosek o rozpoczęcie procedury w tej sprawie.

30 września przypadała 1. rocznica śmierci założyciela Solidarności Walczącej. Jak informuje wiceminister sportu Anna Krupka, korzenie rodziny marszałka seniora sięgają XV wieku i wywodzą się z okolic Morawicy.

- Świętej pamięci Kornel Morawiecki bardzo często bywał w województwie świętokrzyskim, pamiętał i zabiegał o nie. Góry Świętokrzyskie, a także Morawica to były miejsca bardzo bliskie jego sercu - dodaje.

Świętokrzyska parlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że założyciel Solidarności Walczącej był jednym z czołowych przedstawicieli opozycji antykomunistycznej, za co został odznaczony Orderem Orła Białego.

30.09.2020. Morawica. Złożenie wniosku o nadanie honorowego obywatelstwa. Na zdjęciu (od lewej): Anna Krupka - wiceminister sportu, senator Krzysztof SłońFot. Michał Kita / Radio Kielce

Senator Krzysztof Słoń z PiS podkreśla, że nadanie tytułu honorowego obywatela Morawicy Kornelowi Morawieckiemu będzie symbolicznym podziękowaniem za jego wkład i walkę o niepodległość ojczyzny w okresie PRL.

- To wielki Polak, który swoją młodość i dojrzałe życie poświecił dla ojczyzny, ryzykując tym samym swoje bezpieczeństwo, rodzinę i przyszłość. Musimy sobie także uświadomić, że samorządy wolnej Polski powstały dzięki takim ludziom jak Kornel Morawiecki, dlatego powinny dbać o to, aby przykłady takich właśnie ludzi pokazywać społeczeństwu, ma to ogromny walor wychowawczy- dodaje.

Projekt uchwały w sprawie pośmiertnego nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Morawica Kornelowi Morawieckiemu pojawi się w porządku obrad na kolejnej sesji rady gminy.

Reklama