Kornel Morawiecki oficjalnie patronem ulicy w Kielcach

Data publikacji: 15.10.2020 17:32
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: nowa ulica i wiadukt łączący ulicę Olszewskiego i z ulicą Witosa

Na zdjęciu: nowa ulica i wiadukt łączący ulicę Olszewskiego i z ulicą Witosa
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Kornel Morawiecki, wieloletni działacz i założyciel Solidarności Walczącej będzie patronem jednej z ulic w Kielcach. Projekt uchwały w tej sprawie zyskał poparcie większości radnych. Imieniem zmarłego przed rokiem marszałka seniora, a także ojca premiera Mateusza Morawieckiego zostanie nazwana nowa ulica i wiadukt łączący ulicę Olszewskiego i z ulicą Witosa.

Jak mówi Jarosław Karyś, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, który był pomysłodawcą projektu, to bardzo ważna inicjatywa.

- Kornel Morawiecki to postać, która nie powinna budzić żadnych kontrowersji. Całym swoim życiem pokazał, że wolność, równość i niepodległość Polski to najważniejsze wartości, którym poświęcił całe swoje życie. To postać, której trudno zarzucić jakąkolwiek skazę. Myślę, że nadanie dla ważnej ulicy i wiaduktu imienia Kornela Morawieckiego jest symbolem tego, jaką postacią był założyciel Solidarności Walczącej, który łączył, a nie dzielił - dodaje.

Inicjatywa klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości nie została przyjęta jednogłośnie. Przeciwna była między innymi Agata Wojda, przewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. Jak zaznacza, w przypadku patronów ulic, powinien zostać zachowany okres pięciu lat od śmierci danej osoby.

- Świętej pamięci Kornel Morawiecki jeszcze do niedawna był czynnym politykiem, który jednoznacznie angażował się po jednej ze stron sporu politycznego. Oczywiście nie odbieram zasług panu Morawickiemu w zakresie działań z okresu opozycji antykomunistycznej, to zupełnie inny temat - stwierdziła.

Ostatecznie za nadaniem nazwy Kornela Morawieckiego zagłosowało 15 radnych, 5 radnych było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

Reklama