Korona Kielce wkrótce w rękach miasta? Takie rozwiązanie coraz bliżej

Data publikacji: 27.10.2020 18:06
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Bliżej ostatecznego przejęcia Korony Kielce przez miasto. Podczas wtorkowej sesji nadzwyczajnej kieleccy radni zgodzili się na zmianę treści uchwały związanej z przejęciem większościowego pakietu 72 proc. akcji klubu od niemieckich właścicieli.

Z wnioskiem o korektę  treści uchwały przyjętej przez radnych w sierpniu, zwrócił się prezydent Kielc. Zmianie uległ dotychczasowy zapis: „miasto Kielce obejmie akcje”, który po zmianie brzmi: „miasto Kielce nabędzie akcje”. Głosowanie w tej sprawie poprzedziła długa dyskusja, podczas której radni zapoznali się z wynikami audytu przeprowadzonego w klubie. Jak mówił doradca prezydenta adwokat Sławomir Gierada, błąd w uchwale nie miał wpływu na wydłużenie transakcji.

Duże zainteresowanie wywołała informacja przedstawiona przez doradcę Bogdana Wenty, o tym, że prezydent zaproponował Kamilowi Suchańskiemu funkcję prezesa klubu, po tym kiedy miasto stanie się jego jedynym właścicielem.

Przewodniczący rady miasta szybko odniósł się do tej kwestii podkreślając, że formalnie nie jest to możliwe.

- Z prawnego punktu widzenia nie ma opcji łączenia mandatu radnego z pełnieniem funkcji w spółkach, których właścicielem jest miasto. Dziwi mnie, że doradca Sławomir Gierada oraz sztab miejskich prawników nie poinformowali prezydenta o stanie prawnym w tym zakresie. Po drugie, dwa lata temu zawarłem kontrakt z kielczanami na działalność w charakterze radnego. Gdybym zrezygnował z tej funkcji, byłoby to niezrozumiałe dla mieszkańców - dodaje.

Kamil Suchański zadeklarował pomoc w poszukiwaniu nowego kandydata na stanowisko prezesa Korony Kielce po tym, kiedy klub trafi w ręce miasta.

- Wiem, że sytuacja w Koronie nie jest łatwa i może warto pomyśleć o niestandardowych rozwiązaniach. W tym przypadku uważam, że powinien odbyć się jawny i transparenty konkurs na to stanowisko - dodaje.

Ostatecznie radni zgodzili się na zmianę treści uchwały, siedemnastu z nich było za, czterech  przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu. Do ostatecznego podpisania umowy w sprawie nabycia akcji ma dojść w ciągu najbliższych dni drogą korespondencyjną.

Reklama