Koronawirus w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie

Data publikacji: 02.10.2020 19:01
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

24 przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. Zakażenia dotyczą 20 mieszkańców lokali aktywizujących i osób, które przebywały na turnusach w oddziale szpitalnym oraz czterech pracowników. O tym fakcie poinformował Radio Kielce dyrektor Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, ks. Łukasz Zygmunt.

Jak dodał, w niedzielę jedna z osób przebywających w placówce źle się poczuła i trafiła do szpitala z podejrzeniem koronawirusa. Dyrekcja natychmiast zwróciła się do sanepidu z prośbą o wykonanie testów wszystkim pracownikom, mieszkańcom lokali aktywizujących i podopiecznym oddziału szpitalnego. W sumie przebadano 125 osób.

- W czwartek mieliśmy pierwszą informację, że jest zakażonych 13 osób, jednak dziś (piątek) ok. godziny 16.00 przyszła kolejna lista. Okazało się, że w sumie chore są 24 osoby. Wśród zakażonych są osoby lokali aktywizujących, które wynajmują u nas mieszkania. To osoby starsze i niepełnosprawne, które przyjeżdżały do nas na wypoczynek. Natomiast kolejna część chorych, których listę otrzymaliśmy dziś po południu, to osoby z oddziału szpitalnego - dodał.

Większość osób z oddziału szpitalnego za zgodą lekarza została wypisana, by mogła odbywać kwarantannę w domach rodzinnych.

- Dla pozostałych przygotowano izolatoria, ich stan zdrowia jest stale obserwowany. Pozostają pod opieką pracowników Domu Dla Niepełnosprawnych, którzy przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego m.in. dostarczają im posiłki - dodaje dyrektor placówki.

Ks. Łukasz Zygmunt zaznacza, że w całym Domu Dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie obowiązuje zakaz odwiedzin do odwołania. Wzmocniono reżim sanitarny. Całkiem odizolowany został Dom Pomocy Społecznej i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.

Reklama