Koronawirus w DPS - 59 zakażeń

Data publikacji: 05.10.2020 11:52 / Data aktualizacji: 05.10.2020 14:47
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Radio Olsztyn

Nowe ognisko koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie. Odnotowano tam 59 przypadków zakażenia COVID-19.

Jak mówi Jerzy Kolarz – starosta powiatu buskiego, w sobotę u jednego z pensjonariuszy, który trafił do szpitala, stwierdzono koronawirusa. W niedzielę, pobrano wymazy od ponad 180 osób, w tym od pracowników obsługi, personelu i pensjonariuszy.

- Dziś rano o godzinie 7 otrzymałem informacje, że 15 pracowników i 44 pensjonariuszy ma potwierdzony pozytywny wynik. W niektórych przypadkach wynik jest niejednoznaczny. Dziś albo jutro wyniki zostaną powtórzone – informuje.

Jak dodaje starosta, został zwołany sztab kryzysowy. Sanepid ustala w tej chwili listę osób, które miały kontakt z zakażonymi.

- Cały czas monitorujemy sytuację. Zwróciliśmy się o pomoc do żołnierzy WOT, aby nam pomogli w przeniesieniu chorych do jednego budynku, a zdrowych do innego - mówi starosta.

Zbigniew Janik – wójt gminy Gnojno jest zaskoczony całą sytuacją. Jak mówi o tym, że w tamtejszej placówce potwierdzono zakażenia dowiedział się nieoficjalnie, a następnie z mediów. W związku z istniejącym zagrożeniem, na jutro zostało zwołane posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, aby jak najszybciej wdrożyć odpowiednie procedury. Jednocześnie wójt apeluje aby zachować zdrowy rozsadek i nie wpadać w panikę.

Podjęto działania dotyczące dezynfekcji budynku urzędu gminy, ośrodka zdrowia oraz przystanków.

Jak na razie u żadnego z pensjonariuszy choroba nie przebiega w sposób ciężki.

Reklama