Koronawirus w świętokrzyskiej szkole

Data publikacji: 09.09.2020 08:12
Autor: Katarzyna Podraza , Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Powiatowy Zespół Szkół w Łopusznie

Na zdjęciu: Powiatowy Zespół Szkół w Łopusznie
Łopuszno. 02.09.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Powiatowy Zespół Szkół w Łopusznie od dziś wprowadził nauczanie zdalne. Jak informuje Tomasz Pleban, wicestarosta kielecki, powodem jest koronawirus, który został potwierdzony u trzech osób pracujących w szkole.

- Okazało się po badaniach, że jako pierwsza miała wynik pozytywny katechetka ucząca w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie. Natomiast nie miała ona kontaktu bezpośredniego z innymi uczniami i nauczycielami. Po konsultacjach z sanepidem, osoba ta została w szpitalu, ale bezpośredniego zagrożenia dla uczniów i nauczycieli nie było - informuje wicestarosta.

Jak dodaje Tomasz Pleban, testom na obecność koronawirusa poddano innych nauczycieli w szkole i wykryły one kolejne zakażenia u dwóch księży prowadzących zajęcia religii w szkole.

- Natychmiast po stwierdzeniu tego pozytywnego wyniku sanepid podjął decyzję o przejściu szkoły na nauczanie zdalne. Nauczyciele pozostają w domu, tam prowadzą zajęcia. Część osób jest na kwarantannie, a sanepid ustala, kto jeszcze miał bezpośredni kontakt z zakażonymi -  informuje Tomasz Pleban.

Na stronie internetowej szkoły pojawiła się informacja, że nauka zdalna będzie funkcjonowała do 14 września.

- Decyzja dyrekcji placówki oświatowej w Łopusznie była słuszna - mówił na antenie Radia Kielce wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Jego zdaniem dyrekcja szkoły ma tu istotne oparcie w postaci inspektorów powiatowych Sanepidu, którzy w konsultacji z władzami placówki oświatowej podejmują decyzję, jak szkołą ma się zachować.

- Rozumiem, że przypadek był uzasadniony, stan nauki zdalnej jest czasowym rozwiązaniem, myślę, że jednym z lepszych - zaznaczył wojewoda świętokrzyski.

Dodatkowo jedna z kieleckich szkół przeszła na nauczanie hybrydowe. Jak poinformował Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, u ucznia w V Liceum Ogólnokształcącym im. księdza Piotra Ściegiennego jest podejrzenie zakażenia koronawirusem. Szkoła czeka na wyniki badania, ale profilaktycznie jedna z klas od dziś uczy się zdalnie.

Reklama