Koszary będą zabytkiem, a co z wojskiem?

Data publikacji: 19.05.2021 14:09
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Strefa munduru
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Procedura wpisu do rejestru zabytków koszar na Bukówce w Kielcach nie zakłóci normalnego funkcjonowania mieszczącego się w tym miejscu Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych - zapewnia Anna Żak, Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Jak informowało Radio Kielce planowany jest wpis do rejestru zabytków terenu jednostki i pobliskich obiektów wojskowych.

Anna Żak zapewnia, że urząd jest świadomy, iż w zespole dawnych koszar 4. Pułku Piechoty Legionów funkcjonuje nadal czynna jednostka wojskowa.

- To jest jego podstawowe przeznaczenie. Decyzja o wpisaniu terenu jednostki wojskowej do rejestru zabytków w żaden sposób nie wprowadzi ograniczeń dla działalności Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych - mówi.

Jak wyjaśnia, celem postępowania jest zabezpieczenie istniejącego układu budynków i historycznej zabudowy przed niekontrolowanymi zmianami.

- Każda nowa inwestycja budowlana, która byłaby planowana do realizacji w tym miejscu nie może zakłócić obecnego ładu urbanistycznego w jakim ów kompleks powstał – wyjaśnia.

Możliwe ograniczenia mogłyby dotyczyć planów powstania nowych budynków lub rozbudowy już istniejących. Jak wskazuje Anna Żak - budowa osiedla wojskowego, jednostki, domów mieszkalnych jest skończona. W gruncie rzeczy nie ma potrzeby by ją jakkolwiek uzupełniać. Jeśli jednak pojawiłaby się taka potrzeba z punkty widzenia właścicielskiego, jest to możliwe, ale po spełnieniu odpowiednich kryteriów – tłumaczy.

Oprócz ochrony zabudowań oraz istniejącego ładu przestrzennego przewidywane jest także objęcie indywidualnym nadzorem poszczególnych obiektów. Jednak właściwe budynki zostaną wskazane w trakcie postępowania. Będą to np. gmach sztabu lub kapliczka.

Jak dodaje Anna Żak, aktualnie wojewódzki urząd ochrony zabytków musi zapewnić udział w postępowaniu wszystkim właścicielom, których działki zostaną objęte procedurą wpisania do rejestru zabytków. Zostaną zorganizowane oficjalne oględziny. Będzie także czas na składanie wniosków i zastrzeżeń, które mogą mieć wpływ na kształt ostatecznej decyzji.

Jak informowaliśmy, poza CPdMZ, na listę zabytków miałyby trafić budynki, w których znajdują się obecnie m.in. Wojewódzki Sztab Wojskowy, Wojskowe Biuro Emerytalne i budynki mieszkalne usytuowane wzdłuż ul. Wojska Polskiego.

Reklama