„Krew i żelazo” w Radiu Kielce od stycznia

Data publikacji: 18.10.2021 15:06
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.10.2021. Radio Kielce. Nagrania słuchowiska „Krew i żelazo”. Na zdjęciu: Paweł Deląg - aktor

18.10.2021. Radio Kielce. Nagrania słuchowiska „Krew i żelazo”. Na zdjęciu: Paweł Deląg - aktor
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Paweł Deląg, aktor znany między innymi z polskiej superprodukcji „Quo Vadis” wcieli się w głównego bohatera nowego słuchowiska Radia Kielce.

Akcja „Krwi i żelaza”, bo taki tytuł nosi słuchowisko, dzieje się w latach 40-tych XIX wieku na terenie tzw. Zagłębia Staropolskiego. Paweł Deląg zagra Jacka Lipskiego, absolwenta Szkoły Akademiczno-Górniczej w Kielcach, który podejmuje posadę zawiadowcy fabryk żelaza w Maleńcu. Aktor podkreśla bardzo ciekawy okres historyczny, w którym dzieje się akcja.

- Jestem pod wrażeniem, że realizatorzy zdecydowali się na sięgnięcie po historię z połowy XIX wieku. Przenosi nas ona w obszar maszyn, olejów, węgla, stali - mówi Paweł Deląg.

Autorem scenariusza jest doktor Maciej Chłopek, dyrektor Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. Jak mówi, pomysł na słuchowisko zrodził się z ciszy.

- Ta cisza w pewnym momencie przemówiła. W Maleńcu, najstarszej fabryce żelaza zachowanej do czasów współczesnych, znajdują się maszyny XIX-wieczne, które nadal pracują. One są rzeczywiście w stanie opowiedzieć pewną historię o przeszłości, ale same są nieme. Gdybyśmy jednak postawili przed nimi pracowników, to możemy sobie pewną opowieść wykreować - twierdzi Maciej Chłopek.

W słuchowisku wystąpią znane postacie historyczne oraz zaprezentowane zostaną ważne wydarzenia z przeszłości regionu i Polski. Będzie można poznać zarówno obyczajowość połowy XIX wieku, jak i ówczesną technologie. Magdalena Galas-Klusek, dziennikarka Radia Kielce i jednocześnie reżyser „Krwi i żelaza” mówi, że pojawią się też elementy fantastyczne, steampunkowe.

- Myślę, że taki element fantastyki uwspółcześni XIX wiek, dzięki czemu będzie to atrakcyjniejsze dla młodych osób. Również muzycznie planujemy to trochę uwspółcześnić - zapowiada Magdalena Galas-Klusek.

„Krew i żelazo” będzie miało 52 odcinki. Właśnie trwają nagrania epizodów. Radio Kielce rozpocznie emisję słuchowiska od stycznia 2022 roku. Historię Jacka Lipskiego będzie można śledzić w każdą niedzielę.

Tagi do tego wpisu
Reklama