Krew pilnie potrzebna

Data publikacji: 13.08.2020 14:00
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.06.2020. Kielce. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa

27.06.2020. Kielce. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W województwie świętokrzyskim drastycznie zaczyna maleć liczba krwiodawców. Z apelem o oddanie tego bezcennego daru wystąpiło Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

Dyrektor instytucji Jerzy Stalmasiński twierdzi, że spadek liczby chętnych wynika z faktu, że trwają wakacje i są upały.

- Tradycyjnie w sierpniu nie ma zbyt wielu osób, które oddawałyby krew. Ponadto w tym roku ze względu na koronawirusa gminy nie organizują akcji, podczas których można by ją było oddać - dodaje.

Z problemem braku krwi boryka się Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Anna Mazur-Kałuża, rzecznik lecznicy informuje, że jednym z oddziałów, które najbardziej jej potrzebują jest klinika kardiochirurgii.

- W tej chwili na zabieg czeka tam kilkoro pacjentów. Niektóre operacje planowe muszą być przesuwane, ponieważ nie ma odpowiedniego zabezpieczenia w krew. Nasi kardiochirurdzy drżą co będzie, jeżeli do kliniki trafi osoba w stanie zagrażającym życiu, która wymaga natychmiastowej operacji - mówi.

Najbardziej potrzebni są dawcy z grupami 0 Rh+, 0 Rh-, B Rh-, AB Rh-, A Rh+ oraz A Rh-. Krew można oddać w Kielcach, Końskich, Ostrowcu Świętokrzyskim oraz w Sandomierzu.

Reklama