„Krwioobieg” świętokrzyskich terytorialsów trwa nadal

Data publikacji: 06.09.2021 15:16
Autor: Dionizy Krawczyński / Kategoria: Strefa munduru /Źródło: ŚBOT
05.09.2021. Kielce. Akcja „KRWIOOBIEG Terytorialsa”

05.09.2021. Kielce. Akcja „KRWIOOBIEG Terytorialsa”
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Podczas niedzielnej akcji „Krwioobieg Terytorialsa” żołnierzom WOT udało się zgromadzić ponad 36 litrów krwi. Krew oddało łącznie 80 żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jak podawało Radio Kielce akcja „Krwioobieg Terytorialsa” odbyła się na kieleckim Placu Wolności przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. 

Szeregowy Iwona Baran zaznacza, że tym niezwykle cennym darem dzieliła się już zanim wstąpiła do wojska. 

- W tym wszystkim najbardziej niesamowite jest to, że krwi nie da się wyprodukować, ją po prostu trzeba oddać. Dziś ktoś inny jej potrzebuje, a kiedyś mogę potrzebować jej ja - mówi Iwona Baran. 

Od początku pandemii żołnierze 10 ŚBOT oddali ponad 780 donacji co oznacza ponad 336 litrów krwi. 

Honorowe zbiórki krwi „Krwioobieg Terytorialsa” odbędą się jeszcze 18 września w Sandomierzu oraz 25 września w Ostrowcu Świętokrzyskim i będą organizowanie przez terytorialsów służących w 102. i 103. batalionie lekkiej piechoty 10 ŚBOT. 

W podziękowaniu za HDK oprócz standardowych czekolad dawcy otrzymali pamiątkowe monety z „Krwioobiegu Terytorialsa” oraz kubeczki przygotowane przez Kieleckie RCKiK. Terytorialsi postanowili podzielić się słodkościami z dziećmi z kieleckich świetlic środowiskowych i w najbliższym czasie czekolady trafią do podopiecznych. 

Reklama