Krystian Tkaczewski odznaczony medalem Gloria Artis [PROGRAM]

Data publikacji: 14.07.2021 22:32
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.07.2021. Busko-Zdrój. XXVI Międzynarodowy Festiwal „Lato z Chopinem” im. Barbary Hesse-Bukowskiej. Na zdjęciu: poseł Krzysztof Lipiec (z lewej) wręcza Krystianowi Tkaczewskiemu - dyrektorowi artystycznemu festiwalu brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

14.07.2021. Busko-Zdrój. XXVI Międzynarodowy Festiwal „Lato z Chopinem” im. Barbary Hesse-Bukowskiej. Na zdjęciu: poseł Krzysztof Lipiec (z lewej) wręcza Krystianowi Tkaczewskiemu - dyrektorowi artystycznemu festiwalu brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Krystian Tkaczewski, polski wirtuoz fortepianu, laureat wielu konkursów pianistycznych oraz dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu „Lato z Chopinem” im. Barbary Hesse-Bukowskiej w Busku-Zdroju, został odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wyróżnienie w uznaniu dla jego osiągnięć twórczych i działalności na rzecz promocji kultury polskiej, podczas Koncertu Inauguracyjnego XXVI Międzynarodowego Festiwalu wręczył w imieniu Piotra Glińskiego, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, poseł na sejm RP Krzysztof Lipiec.

- Jestem niezwykle wzruszony. Dziękuję wicepremierowi, dziękuję panie pośle za wręczenie mi tak zaszczytnego odznaczenia państwowego, szczególnie w tak specjalnym miejscu – zaznaczył Krystian Tkaczewski.

- W moim polskim domu, przed moją wierną publicznością, dla której już występuję od 2004 roku. Najpierw na zaproszenie pani profesor Barbary Hesse-Bukowskiej, a od 2014 roku jako dyrektor artystyczny, również na jej osobistą prośbę, mogę prezentować państwu wspaniałych młodych artystów z ponad 25 krajów, którzy co roku tutaj przyjeżdżają – zaznaczył.

Dodał, że podczas tegorocznego festiwalu zaprezentuje się łącznie siedmiu pianistów z Polski, Włoch, Ukrainy, Niemiec. W środę wystąpiła dwójka pianistów. Anfisa Bobylova z Ukrainy wykonała recital chopinowski. To uczestniczka XVIII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Elia Cecino z Włoch jest z kolei zwyciężczynią IV Międzynarodowego Konkursu im. Krystiana Tkaczewskiego w Busku-Zdroju.

Michał Płatek, prezes zarządu Uzdrowiska Busko-Zdrój mówił, że muzyka Fryderyka Chopina jest prawdziwym ambasadorem Polski nie tylko w Europie, ale i na świecie.

- Bardzo się cieszę, że możemy kontynuować dzieło zapoczątkowane przez profesor Barbarę Hesse-Bukowską – wybitną pianistkę, światowej sławy, pedagog oraz inicjatorkę naszego wydarzenia. Bardzo dziękuję dyrektorowi Krystianowi Tkaczewskiemu, który od 2013 roku kontynuuje dzieło inicjatorki tego festiwalu Dziękuję państwu, artystom za wkład, za przygotowanie festiwalu i promowanie na ziemi buskiej w Polsce, Europie i na całym świecie muzyki Fryderyka Chopina – podkreślił.

Z kolei poseł Krzysztof Lipiec w swoim wystąpieniu przeczytał list okolicznościowy, napisany przez Piotra Glińskiego,  ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, do uczestników festiwalu.

W piśmie skierowanym do uczestników, minister podkreślił, że festiwal pianistyczny „Lato z Chopinem” to wydarzenie o wieloletniej tradycji. Niezmiernie przyciąga do Buska-Zdroju licznych melomanów, a także gości z kraju i zagranicy, spragnionych kontaktu ze sztuką najwyższej próby. Bogaty program i zachwycające koncerty sprawiły, że wydarzenie na stałe wpisało się w kulturalny pejzaż regionu rozsławiając go na arenie międzynarodowej.

- Jestem przekonany, iż 26. edycja tego wyjątkowego festiwalu na długo pozostanie w pamięci słuchaczy. Dzięki udziałowi wspaniałych artystów będą oni mieli okazję wysłuchania mistrzowskich inspiracji najwybitniejszych dzieł polskiej i światowej literatury muzycznej. Pragnę podziękować organizatorom festiwalu za ich nieustającą pracę na rzecz rozkwitu tego ważnego przedsięwzięcia oraz pielęgnowania muzycznego dziedzictwa naszego wielkiego rodaka Fryderyka Chopina – przeczytał poseł.

W czwartek 15 lipca na scenie wystąpi polski pianista Jeremi Łukanus, zdobywca stypendium na Eastern Tennesse State University. Natomiast w piątek, podczas koncertu finałowego, zagrają: Emanuel Roch, laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych, Krystian Tkaczewski, dyrektor artystyczny festiwalu oraz Aleksandra Dąbek, która w 2016 roku zagrała recital w nowojorskiej Carnegie Hall.

Dr Krystian Tkaczewski na scenie międzynarodowej zaistniał w roku 2007 po debiucie w Carnegie Hall, który został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność i krytyków muzycznych w USA . Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych, m.in.: 2000 Międzynarodowy Konkurs ” Konzerteum” w Atenach – II nagroda, 2001 Europejski Konkurs Pianistyczny w Bari – Grand Prix, 2001 Międzynarodowy Konkurs Interfest-Bitola w Macedonii – I nagroda, 2002 – Międzynarodowy Konkurs Delia Steinberg w Madrycie - II nagroda, 2006 CSMTA Young Artist Piano Competition w Hartford – I nagroda, 2006, Bradshaw & Buono Piano Competition w Nowym Yorku – I nagroda, 2006 Artists International Music Competition w Nowym Yorku – Zwycięzca, 2006 Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Mariańskich Łaźniach – Finalista, 2007 Joyce Dutka Instrumental Competition w Nowym Yorku – II nagroda, 2007 Bradshaw and Buono International Piano Competition w Nowym Yorku – II nagroda, 2008 Web Concert Hall Competition w Nowym Jorku- Finalista, 2010 Jose Iturbi Piano Competition Los Angeles. Za swoją artystyczną działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień: Stypendium Ministra Kultury Młoda Polska, Stypendium Twórcze Ministra Kultury, Stypendium Prezydenta Miasta Tarnowa, Hartt Talent Award, Evelyn Bonar Storrs scholarship, Polish-Slavic Credit Union Scholarship, Joyce Dutka Award, Tadeusz Sendzimir Memorial Fund.

W 2012 Krystian Tkaczewski został nagrodzony za swą działalność kulturalną przez Gubernatora Stanu Connecticut i Sekretarza Stanu Connecticut. Artysta otrzymał prestiżowe Wyróżnienie Kongresu USA, za „inspirowanie muzyką Chopina pianistów z całego świata”. W 2015 otrzymał szereg prestiżowych nagród: Tytuł Ambasadora Tarnowa, za promowanie miasta na całym świecie, Odznakę Honorową Ministra Kultury „Zasłużony dla Kultury Polskiej,” Srebrną Odznakę Honorową miłośników Buska-Zdroju. Dr Krystian Tkaczewski otrzymał stały pobyt w USA w prestiżowej kategorii „wybitne zasługi dla sztuki” należąc wg Urzędu Imigracji USA do małego procenta najwybitniejszych ekspertów w muzyce. Od lipca 2014, dr Krystian Tkaczewski pełni funkcję dyrektora artystycznego międzynarodowego festiwalu „Lato z Chopinem,” na prośbę założycielki festiwalu profesor Barbary Hesse-Bukowskiej.

Podobne wiadomości
Reklama