Kryzys gospodarczy wśród kieleckich przedsiębiorców? Radni chcą pomóc

Data publikacji: 19.10.2020 21:46
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Kieleccy radni domagają się obniżenia podatków dla przedsiębiorców i chcą debaty o kryzysie gospodarczym wywołanym pandemią koronawirusa. Pod projektem uchwały w sprawie obniżenia podatków podpisało się dziewięcioro radnych z klubów: Bezpartyjni i Niezależni oraz Prawo i Sprawiedliwość.

Według projektu uchwały, przedsiębiorstwa działające w branży kultury fizycznej i sportu miałyby obniżoną stawkę podatku o 70 procent, w stosunku do obecnie obowiązujących progów fiskalnych. Natomiast 50-procentową ulgę podatkową przewidziano między innymi dla szeroko pojętego sektora gastronomii i rzemiosła.

Jak mówi Kamil Suchański, przewodniczący rady miasta, z klubu Bezpartyjni i Niezależni, głównym celem uchwały jest pomoc przedsiębiorcom w prowadzeniu działalności, po wprowadzeniu dodatkowych restrykcji sanitarnych.

- Obecnie w trudnej sytuacji znaleźli się między innymi kieleccy restauratorzy, którzy nie dość, że z uwagi na kryzys w branży targowej mają zdecydowanie mniej klientów z zewnątrz, to także obsługują mniej kielczan - dodaje.

Zdaniem Marcina Stępniewskiego z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, uchwała samorządu dotycząca zwolnienia z części podatku od nieruchomości jest uzupełnieniem działań rządu mających na celu wsparcie przedsiębiorczości.

- Pomoc przedsiębiorstwom to jest ratowanie miejsc pracy dla kielczan. Każda złotówka, którą zaoszczędzą przedsiębiorcy, będą mogli przeznaczyć na ratowanie miejsc pracy w swoich zakładach. Dlatego jest to tak ważne właśnie teraz i w tym momencie - podkreśla.

Projekt uchwały w sprawie określenia wysokości nowych, obniżonych stawek podatku od nieruchomości znajdzie się w porządku obrad najbliższej terminowej sesji rady miasta. Ponadto autorzy tej inicjatywy zapowiadają rozmowy z pozostałymi klubami i radnymi w celu skonstruowania większości zdolnej do przyjęcia uchwały w zaproponowanym brzmieniu.

Radni apelują także do prezydenta Kielc o rozszerzenie porządku obrad sesji nadzwyczajnej, o której wspominał Bogdan Wenta na konferencji prasowej, o punkt dotyczący omówienia bieżącej sytuacji związanej z COVID-19 w Kielcach.

Pod projektem uchwały podpisali się radni z klubu Bezpartyjni i Niezależni: Kamil Suchański, Katarzyna Suchańska, Maciej Bursztein, Joanna Winiarska, z klubu radnych PiS: Marcin Stępniewski, Dariusz Kisiel, Arkadiusz Ślipikowski, Zdzisław Łakomiec oraz Wiesław Koza.

Reklama