Krzemień pasiasty będzie w japońskiej TV

Data publikacji: 31.05.2021 15:43
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
31.05.2021. Sandomierz. TV Tokio u Cezarego Łutowicza

31.05.2021. Sandomierz. TV Tokio u Cezarego Łutowicza
Fot. Cezary Łutowicz/Facebook

Ekipa TV Tokio z Japonii nagrywała materiał do reportażu o krzemieniu pasiastym. Na miejsce zdjęć wybrano pracownię artystyczną Cezarego Łutowicza w Sandomierzu, który od 50 lat wykonuje biżuterię z tym kamieniem. Jest pierwszym jubilerem, który wykorzystał krzemień pasiasty w biżuterii.

Cezary Łutowicz powiedział, że Japończycy interesowali się dosłownie wszystkim co dotyczy tego kamienia: gdzie występuje, jaką miał rolę w przeszłości, a jaką obecnie, w jaki sposób go obrabiano i szlifowano i jak praca nad nim wygląda współcześnie.

- Byli zaskoczeni biżuterią z krzemieniem. Wprawdzie jest ona odległa od ich estetyki, bo jednak Japonia to inna kultura, niemniej jednak widziałem duży szacunek i uznanie do tego, co robimy z tym kamieniem - dodał artysta.

31.05.2021. Sandomierz. TV Tokio u Cezarego ŁutowiczaFot. Cezary Łutowicz/Facebook

Była to już druga wizyta ekipy telewizyjnej z Japonii u Cezarego Łutowicza. Pierwsza miała miejsce kilka lat temu. Wtedy materiał o krzemieniu pasiastym kręciła inna stacja. Podczas tej wizyty Japończycy zwiedzili jedyną na świecie kolekcję biżuterii i przedmiotów użytkowych, znajdującą się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Sandomierzu z siedzibą w Zamku Królewskim.

Burmistrz Marcin Marzec powiedział, że rosnące zainteresowanie krzemieniem pasiastym na świecie potwierdza to, że jest to unikatowy kamień.

- Epidemia koronawirusa zahamowała plany przyciągania turystów z Chin do Sandomierza. Miejmy nadzieję, że będzie się to powoli zmieniać. Może za sprawą ekipy telewizyjnej z Tokio, oprócz Chińczyków będziemy też gościć w Sandomierzu turystów z Japonii. Popieram tego rodzaju działania promocyjne - dodał burmistrz.

31.05.2021. Sandomierz. TV Tokio u Cezarego ŁutowiczaFot. Cezary Łutowicz/Facebook

Krzemień pasiasty zawdzięcza swoją sławę przede wszystkim Cezaremu Łutowiczowi. Artysta osobiście zawiózł ten kamień do Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku, prezentował swoje wystawy w różnych krajach świata, a także uczestniczy w sympozjach, konferencjach i innych spotkaniach na ten temat. Biżuterię z krzemieniem pasiastym nosi m.in. Victoria Beckham. Cały komplet wykonany przez Cezarego Łutowicza od kilku lat posiada królowa Belgów, Matylda. Artysta wykonał też broszę dla księżnej Lei.

Ekipa TV Tokio obiecała, że przekaże informacje o emisji reportażu oraz że przyśle go drogą internetową do Cezarego Łutowicza.

Krzemień pasiasty jest rzadszy od diamentu. Występuje w jednym miejscu na świecie, którym są Krzemionki Opatowskie i okolice Iłży.

Podobne wiadomości
Reklama