Krzysztof Lipiec: Kielce to prężny ośrodek robotyki i automatyki

Data publikacji: 11.09.2020 08:31 / Data aktualizacji: 11.09.2020 08:41
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.09.2020 Kielce. Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości

11.09.2020 Kielce. Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości
Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

- To ważne wydarzenie dla Kielc, dla świata nauki w województwie świętokrzyskim, a przede wszystkim dla Politechniki Świętokrzyskiej - powiedział gość Rozmowy Dnia w Radiu Kielce, poseł Krzysztof Lipiec o rozpoczynających się dziś zawodach łazików marsjańskich ERC.

Prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości zaznaczył, że to nie tylko bardzo dobry sposób promocji województwa. Nasz region ma też z tego wydarzenia konkretne korzyści.

- Również jest dobrą mocą sprawczą dla rozwoju nauki i rozwoju biznesu. Przecież z tych zawodów pojawiły się na mapie gospodarczej Polski nowe podmioty w branży, jaką jest przemysł kosmiczny. To niezwykle ważne - dodał.

Poseł przypomniał, że międzynarodowe zawody łazików marsjańskich w Kielcach to zasługa Marcina Perza, kiedyś dyrektora Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu, dziś prezesa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice i kielczanina Łukasza Wilczyńskiego - prezesa Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

Podczas tegorocznych zawodów zaprezentują się drużyny z kilkunastu krajów świata, niemal ze wszystkich kontynentów. Zawody będą wyjątkowe, zorganizowane w sposób zdalny, z uwagi na pandemię - przypomina poseł Krzysztof Lipiec.

- To będą w tym roku jedyne w świecie zawody w tej dziedzinie. To świetnie, że akurat Kielce stanęły na wysokości zadania i organizują te zawody. Wśród organizatorów są Politechnika Świętokrzyska, Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice i miasto Kielce - przypomina poseł.

W jego ocenie, zdalne rozgrywki będą dodatkową atrakcją tych zawodów.

Rozgrywki rozpoczną się o 10. Będzie można je obserwować przy Politechnice Świętokrzyskiej oraz przez internet.

Poseł Krzysztof Lipiec odniósł się też do planowanej w Kielcach budowy Laboratorium Głównego Urzędu Miar. Podkreślił, że ta inwestycja może jeszcze bardziej zwiększyć atrakcyjność naszego regionu dla studentów i przedsiębiorców.

- Tu będą dokonywane pomiary ważne dla wielu dyscyplin naukowych, ale też dla wielu gałęzi przemysłu. W ten sposób nauka będzie jeszcze lepiej służyć rozwojowi gospodarczemu - dodał.

Tagi do tego wpisu
Reklama