Krzysztof Lipiec: PiS jest partią proeuropejską. Polexitu nie będzie

Data publikacji: 16.09.2021 08:25
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości

Na zdjęciu: Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

- To totalna opozycja ciągle upowszechnia absolutnie nieprawdziwą informację o tym że Prawo i Sprawiedliwość chce wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej - podkreślił na antenie Radia Kielce lider świętokrzyskich struktur partii poseł Krzysztof Lipiec.

Zaznaczył, że PiS jest partią proeuropejską, która zachęcała Polaków do głosowania za wejściem do Unii.

- To, że Polska powinna być w UE potwierdzone zostało wczoraj uchwałą komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Podobnie wskazuje w wywiadzie dla PAP prezes partii Jarosław Kaczyński, zaznaczając, że nie ma mowy o żadnym polexicie - zaznacza.

Poseł Krzysztof Lipiec podkreśla jednocześnie, że Prawo i Sprawiedliwość może mieć znaczącą rolę w reformowaniu Unii Europejskiej, co jest jego zdaniem niezbędne.

- Dziś Unia Europejska jest daleka od tego, co było u jej podstaw. To co dziś dzieje się w UE daleko odbiega od myśli ojców założycieli, którzy widzieli ją przede wszystkim jako wspólnotę gospodarczą państw. Obecne władze UE chcą Unię reformować na tzw. własne kopyto, bez żadnych umocowań prawnych, wbrew istniejącym traktatom i stanowiskom poszczególnych rządów. Dziś Europa się budzi, mówiąc że tak nie może być, żeby Komisja Europejska i Trybunał Sprawiedliwości UE działały ponad prawem i traktatami, które legły u podstaw stworzenia i funkcjonowania UE. To co się dziś dzieje, zasługuje na krytykę i wyraźny sprzeciw - podkreśla. 

Poseł przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny niejednokrotnie już potwierdził, że polskie prawo konstytucyjne jest ponad prawem UE. 

Gość Radia Kielce dodał, że rezolucje Parlamentu Europejskiego, jak ta mówiąca, by związki jednopłciowe były uznawane w całej Unii, nie mają żadnej mocy sprawczej, jeśli chodzi o system prawny państw członkowskich.

- To są deklaracje ideologiczne większości, która zdominowała PE. Aby to miało moc prawną, ustawową, musi być na to także zgoda Rady Europejskiej, a więc gremium, w którym zasiadają przywódcy poszczególnych państw. Mam przekonanie, że to najwyższy czas, aby zmienić Unię Europejską. W tej materii dzieją się różne porozumienia, w które zaangażowane jest też PiS - dodaje poseł. 

Poseł podkreślił także, że pieniądze unijne dla Polski nie są zagrożone, bo nie ma takiego przepisu prawnego, którego mocą byłoby można zabronić przekazania pieniędzy, należących się na mocy traktatów.

- To, że do Polski jeszcze nie trafiły pieniądze z krajowego funduszu odbudowy to m.in. zasługa polskiej parlamentarnej opozycji, która destabilizując prace parlamentarną nad tą ustawą, spowodowała, że Polska była przedostatnim krajem, który złożył ten dokument. Będzie on prawdopodobnie rozpatrzony przez Komisję Europejską na przełomie września i października. Następnie te środki do nas wpłyną - zapewnił.

Poseł Krzysztof Lipiec zapewnił także, że wsparcie dla samorządów w ramach Polskiego Ładu będzie realizowane.

- Jesteśmy wiarygodnym środowiskiem politycznym, mamy wiarygodny rząd, Polski Ład będzie realizowany i nie są to obietnice bez pokrycia. W przyszłym roku samorządy dostaną z budżetu państwa o 9,6 proc. więcej środków z budżetu państwa, niż same zaplanowały - zwrócił uwagę poseł.

Tagi do tego wpisu
Reklama