Krzysztof Lipiec: to są zdrajcy Polski

Data publikacji: 22.10.2021 06:33 / Data aktualizacji: 22.10.2021 09:41
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości

Na zdjęciu: Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

- Rezolucja Parlamentu Europejskiego krytykująca Polskę w sensie prawnym nie ma żadnego znaczenia - mówił na antenie Radia Kielce poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości.

Dodał, że dokument ma natomiast ogromne znaczenie w sensie politycznym. W mocnych słowach wyraził oburzenie, że rezolucja została przeforsowana przy znaczącym poparciu polskich eurodeputowanych wywodzących się z PO, SLD i PSL.

- To są zdrajcy Polski, którzy kalają swoje gniazdo, działają na arenie międzynarodowej przeciwko państwu, to współczesna Targowica, która działa przeciwko legalnym władzom Polski. Jak można poprzeć rezolucję, która mówi o nielegalnym Trybunale Konstytucyjnym, organie konstytucyjnym państwa polskiego? Niebawem należy się spodziewać, że Parlament Europejski pewnie w rezolucji nie wywierającej skutków prawnych stwierdzi, że w Polsce jest nielegalny rząd i parlament, a legalność nastąpi wtedy, kiedy doprowadza do sytuacji, że w Polsce w sposób niedemokratyczny zmieni się władza i Tusk zasiądzie na tronie. To jest działanie wbrew demokracji i wartościom zapisanym w traktatach o UE - mówił poseł.

Parlamentarzysta podkreśla, że pieniądze z Funduszu Odbudowy należą się Polsce i nasz kraj je otrzyma, pytanie tylko, kiedy to nastąpi. Dodał, że Polska podżyrowała inne państwa w kredytach niezbędnych przy uzyskaniu pieniędzy z Funduszu Odbudowy. 

- My byśmy sobie poradzili bez tego funduszu, ale inne kraje wysokorozwinięte miały po pandemii większy problem z odbudową gospodarki, my ich wsparliśmy. Dziś ich wdzięczność jest widoczna. UE nie może nas pozbawić tych pieniędzy. Prawdą jest, że urzędnicy unijni mają wpływ na to, kiedy one zostaną przekazane i mogą tym żonglować i nas straszyć - dodał. 

Gość Radia Kielce dodał, że Unia Europejska musi stać się praworządna i zacząć działać w obrębie prawa przekazanego na mocy traktatów. Zauważył, że coraz więcej państw widzi konieczność zmian. 

Z kolei zapytany o Program Inwestycji Strategicznych finansowany z Polskiego Ładu, poseł podkreślił, że wczoraj zakończyła prace rządowa komisja, która zatwierdziła wszystkie rozpatrywane wnioski.

- Przypomnę, każdy samorząd miał prawo zgłosić trzy takie wnioski. Spodziewam się, że na początku przyszłego tygodnia nastąpi ogłoszenie wyników. Mam przekonanie, że do Świętokrzyskiego wpłyną spore pieniądze, bo są tu ciekawe wnioski, mam nadzieję że to wzmocni samorządy - dodał.

Poseł przypomniał, że Program Inwestycji Strategicznych sprawi, że do samorządów w Polsce wpłynie o 9,3 proc. więcej pieniędzy niż zaplanowały same samorządy na 2022 rok.

Tagi do tego wpisu
Reklama