Krzysztof Lipiec: wybór Adama Glapińskiego na prezesa NBP zapewni Polsce dalszy rozwój [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 13.05.2022 07:14 / Data aktualizacji: 13.05.2022 09:44
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.05.2022. Kielce. Rozmowa Dnia. Na zdjęciu: Krzysztof Lipiec - prezes świętokrzyskich struktur PiS

13.05.2022. Kielce. Rozmowa Dnia. Na zdjęciu: Krzysztof Lipiec - prezes świętokrzyskich struktur PiS
Fot. Kamil Król / Radio Kielce

- Dla polskiej gospodarki oznacza to jej dalszy rozwój w dobrym tempie - tak wczorajszy wybór Sejmu prof. Adama Glapińskiego na drugą kadencję prezesa Narodowego Banku Polskiego skomentował w Rozmowie Dnia Radia Kielce poseł Krzysztof Lipiec, lider Prawa i Sprawiedliwości w regionie świętokrzyskim.

- Pan profesor jest doświadczonym ekonomistą i za czasów jego prezesury w NBP polska gospodarka rozwijała się w tempie trzykrotnie większym, niż cała gospodarka Unii Europejskiej. Przy dobrym współdziałaniu uda nam się zwalczyć inflację - dodał poseł.

Na czwartkowym posiedzeniu wybranych też zostało 15 sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. Listę kandydatów, wskazanych przez klub PIS i Prezydium Sejmu, poparło 233 posłów, a 224 było przeciw. Podczas debaty opozycja krytykowała głosowanie nad kandydaturami, argumentując, że jest to „wrzutka”.

- To chwyt poniżej pasa. Procedura wyłaniania sędziów do KRS jest opisana w ustawie. Wybór został przeprowadzony zgodnie z tą ustawą. Każdy klub mógł zgłosić swoich kandydatów, ale żaden klub totalnej opozycji nie skorzystał z takiej możliwości. Do Krajowej Rady Sądownictwa weszli więc sędziowie, którzy zostali zgłoszeni przez klub PiS i prezydium Sejmu - wyjaśnił gość Rozmowy Dnia.

Szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka powiedział wczoraj, że sejmowe głosowanie to zaognianie sporu z Komisją Europejską. Ta wstrzymuje wypłatę pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, warunkując ją likwidacją Izby Dyscyplinarnej. Ten postulat spełnia prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, nie znajdujący poparcia w gronie posłów Solidarnej Polski. Poseł Krzysztof Lipiec zapewnił, że Zjednoczona Prawica jest bliska wypracowaniu konsensusu. Trwaja rozmowy z Solidarną Polską.

- W moim przekonaniu Izba Dyscyplinarna nie ma żadnego związku z KPO, ale nie chcemy też tworzyć sytuacji, w której winą za brak wypłaty obarcza się proces legislacyjny w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Środki z KPO nam się należą i nikt nie jest w stanie nam ich zabrać. To, co dzisiaj czyni Komisja Europejska jest pewnego rodzaju nadużyciem. Po złożeniu przez polski rząd KPO, KE w przeciągu trzech miesięcy powinna dokonać jego oceny. Jeszcze nie zostało zrobione, a to już ewidentne złamanie prawa i przysługuje nam skarga do TSUE - dodał poseł.

W ocenie lidera PiS w regionie, nie dojdzie do wcześniejszych wyborów. Spór wokół postawy Solidarnej Polski niebawem zostanie zażegnany, a stabilność rządu i sejmowa większość pozostaną nienaruszone.

Tagi do tego wpisu
Reklama