Krzyż morowy na Świętym Krzyżu. To znak przywiązania do naszej wiary

Data publikacji: 22.10.2021 13:22
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Święty Krzyż. Klasztor

Święty Krzyż. Klasztor
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W najbliższą niedzielę, 24 października, przy klasztorze na Świętym Krzyżu stanie 6-metrowa karawaka, czyli krzyż morowy. Inicjatorem jego powstania jest wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Jak informowaliśmy, to prywatna inicjatywa wojewody, pieniądze na wykonanie krzyża zostały pozyskane od sponsorów.

W rozmowie z Radiem Kielce Zbigniew Koniusz, podkreśla, że jest to wyraz przywiązania do wiary katolickiej.

- Postawienie krzyża morowego to nie tylko pamiątka czasu pandemii, ale także prośba do Boga o to, aby zakończyła się ona jak najszybciej, szczęśliwe dla wszystkich, których dotknęła - dodaje.

Zbigniew Koniusz, w odpowiedzi na ironiczne pytania sceptyków mówi, że ustawienie krzyża morowego nie ma na celu zastąpienia walki medyków z COVID-19.

- To, co można robić na polu walki z koronawirusem, robimy i to w doskonały sposób, dzięki zaangażowaniu pracowników służby zdrowia. Natomiast tego typu przedsięwzięcia jak to związane z krzyżem morowym jest podkreśleniem naszego światopoglądu i  naszego stanowiska związanego z przywiązaniem do wiary - zaznacza.

Wojewoda dodaje, że krzyż o wysokości sześciu metrów stanie po prawej stronie od głównego wejścia do klasztoru na Świętym Krzyżu.

- To krzyż wzorowany na krzyżu patriarchalnym, z belkami poprzecznymi. Wykonany jest ze stali i kamienia onyksowego. Stanie w bezpośrednim sąsiedztwie bazyliki. Mam nadzieję, że jako naród licznie się stawimy w tym dniu na Świętym Krzyżu.  Warto celebrować takie daty i pokazywać coś, co było piękna tradycją. Taki krzyż jest symbolem tego, co nosimy w sercach w danym czasie - wyjaśnia.

Uroczystości na Świętym Krzyżu poprzedzi już w sobotę 23 października msza święta w kościele pw. św. Jana w Pińczowie. W niedzielę o godzinie 11.00 w bazylice katedralnej w Kielcach odbędzie się nabożeństwo, po którym krzyż morowy poświeci biskup Jan Piotrowski. Następnie uroczystości przeniosą się na teren sanktuarium na Świętym Krzyżu. Tam o godzinie 15.00 zostanie odprawiona msza święta. Po niej odbędzie się procesja z relikwiami drzewa krzyża świętego.

List do uczestników uroczystości skieruje premier Mateusz Morawiecki. Inicjatywę ustawienia krzyża morowego wspierają między innymi biskup kielecki Jan Piotrowski, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz oraz superior klasztoru na Świętym Krzyżu o. Marian Puchała.

Reklama