Krzyże i rzeźby nagrobne na wyjątkowej wystawie [ZOBACZ ONLINE]

Data publikacji: 21.11.2020 14:38
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Pińczów. Nagrobek Antoniny z Olrychów Ignatowskiej Ciołowskiej na cmentarzu parafialnym

Pińczów. Nagrobek Antoniny z Olrychów Ignatowskiej Ciołowskiej na cmentarzu parafialnym
Fot. muzeumpinczow.pl

„Pińczowskie lapidarium - pamięć i wartości” - to tytuł ekspozycji, na którą składają się zdjęcia najstarszych i najpiękniejszych pomników znajdujących się na miejscowym cmentarzu parafialnym. Wystawę online udostępniło Muzeum Regionalne w Pińczowie.

Justyna Dziadek, dyrektor instytucji informuje, że ekspozycja składa się z 30 zdjęć, ukazujących 21 nagrobków. Autorami fotografii są Wojciech Bałabański i Alicja Mazurek.

- Lapidarium to przede wszystkim stare rzeźby i nagrobki. Najwięcej nagrobków pochodzi z XIX wieku. Najstarszy datowany jest na rok 1803. Wykonane są w większości z naszego wapienia pińczowskiego – mówi Justyna Dziadek.

Dyrektorka dodaje, że wybór nagrobków i rzeźb nie był przypadkowy. Zaprezentowano najbardziej wartościowe.

- Uważamy, że nasze lapidarium jest bardzo cenne i warte pokazania. O jego utworzenie starano się już w latach 70. Natomiast w 1992 roku lapidarium zostało wpisane do zabytków województwa kieleckiego – mówi Justyna Dziadek.

Wystawie towarzyszy katalog online dostępny na stronie internetowej muzeum. We wstępie katalogu można przeczytać, że m.in. na terenie cmentarza można zobaczyć wiele XIX-wiecznych płyt nagrobnych oraz klasycystycznych pomników. Na niektórych wyraźnie widać klepsydry, a nawet herby. W lapidarium nie brakuje także krzyży prawosławnych. Na uwagę zasługuje przede wszystkim najstarszy w województwie świętokrzyskim pomnik nagrobny z 1803 roku.

Na stronie placówki codziennie do końca listopada będą prezentowane i dokładnie opisywane wybrane rzeźby nagrobne pińczowskiego cmentarza.

Z inicjatywą utworzenia lapidarium rzeźby nagrobnej w Pińczowie wystąpiła pod koniec lat 70. Komisja Opieki nad Zabytkami Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego w Pińczowie.

WYSTAWA „PIŃCZOWSKIE LAPIDARIUM - PAMIĘĆ I WARTOŚCI”

Reklama