Ksiądz Jerzy Popiełuszko patronem mostu na Wiśle

Data publikacji: 25.10.2020 15:15
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.10.2020 Nadbrzezie. Tablica patrona mostu na Wiśle, bł. ks. Jerzego Popiełuszki

25.10.2020 Nadbrzezie. Tablica patrona mostu na Wiśle, bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu poświęcono tablice patrona mostu na Wiśle bł. księdza Jerzego Popiełuszki. Uroczystości z powodu epidemii ograniczyły się do mszy świętej w kościele w Nadbrzeziu.

Kilka miesięcy temu decyzję o nadaniu imienia podjęła rada miasta na wniosek Wspólnoty Misjonarzy Księdza Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Pawła w Sandomierzu.

Koordynator wspólnoty Andrzej Gach powiedział, że mieszkańcom bardzo zależało na tym, aby poprzez nadanie imienia księdza Jerzego Popiełuszki dla jednego z ważniejszych miejsc w mieście uhonorować tę postać. Chociaż nie znał duchownego osobiście uważa go za bohaterskiego kapłana, który zginął za wolną Polskę. 

We mszy wzięło udział m.in. kilkoro radnych. Krzysztof Szatan, przewodniczący klubu radnych PiS jest zadowolony z tego, że patronem mostu na Wiśle jest właśnie ten duchowny.

- Ksiądz Jerzy Popiełuszko to męczennik za wiarę i prawdę. To patron „Solidarności”, ludzi skrzywdzonych, pragnących wolnej Polski. Nadanie imienia to wyraz naszej pamięci o błogosławionym i dążeń ku realizacji jego idei - dodał radny.

Ksiądz Krzysztof Rusiecki, kapelan Wspólnoty Misjonarzy księdza Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Pawła w Sandomierzu stwierdził, że nadanie imienia księdza Popiełuszki mostowi na Wiśle zbiega się z 40 rocznicą powstania „Solidarności” i ma szczególny wymiar.

- To wyraz tego, aby w tę wyjątkową rocznicę nastąpiła zgoda narodowa, żeby z różnych powodów poróżnieni Polacy w swoim sercu przeżywali pokój i solidarność. Most jest symbolem takiej zgody - stwierdził duchowny.

W uroczystości uczestniczył poczet sztandarowy NSZZ „Solidarność” Pilkington Polska. Przewodnicząca tej organizacji Barbara Sudoł powiedziała, że dla związkowców z jej zakładu ksiądz Jerzy Popiełuszko widniejący na sztandarze to wielkie wsparcie.

- On dodaje nam sił i energii, często zwracamy się z różnymi prośbami do księdza Jerzego Popiełuszki i wiemy, że zawsze możemy na niego liczyć - dodała przedstawicielka „Solidarności”.

Nowy most na Wiśle, którego patronem jest bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko powstał w 2011 roku i do tej pory nie miał patrona.

adv adv
Wiadomości
Reklama