Kto dyrektorem „Kubusia”? Kandydatów jest kilku

Data publikacji: 16.06.2020 14:51
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Kielce. Teatr Lalki i Aktora Kubuś

Kielce. Teatr Lalki i Aktora Kubuś
Kielce / Fot. Radio Kielce

Czworo kandydatów wzięło udział w przesłuchaniu na stanowisko dyrektora Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Komisja konkursowa dziś ma wyłonić osobę, którą zarekomenduje prezydentowi miasta. To on podejmie ostateczną decyzję.

O fotel szefa sceny ubiegało się sześcioro kandydatów, ale jak wyjaśnia Szczepan Skorupski, sekretarz miasta, w przesłuchaniach udział wzięło czworo.

- Jedna z kandydatek wczoraj zrezygnowała z udziału w konkursie, a jeden z kandydatów nie spełnił wymogów formalnych, ponieważ jego aplikacja przyszła 30 dni po terminie - mówi.

Nazwiska kandydatów są utajnione, ale jak się dowiedzieliśmy, osobą która zrezygnowała była Karolina Kępczyk, była dyrektor Centrum Bajki w Pacanowie, a obecnie pełniąca obowiązki dyrektora Buskiego Samorządowego Centrum Kultury. Pozostali kandydaci to: Justyna Czarnota - pedagog teatru, współpracująca z Teatrem Lalki i Aktora „Kubuś”, Piotr Bogusław Jędrzejczak - reżyser, kulturoznawca-teatrolog, Julia Mark - reżyserka teatralna oraz Adrian Wajda - aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, reżyser.

Piotr Bogusław Jędrzejczyk po wyjściu z przesłuchania powiedział, że przebiegało w spokojnej atmosferze.

- Było bez jakichś szczególnych napięć. Ludzie mili, a co się zdarzy, to zobaczymy - wyjaśnił.

Zapytany, dlaczego chce zostać szefem Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, odpowiedział:

- Pochodzę stąd. To po pierwsze. Po drugie od bardzo dawna współpracuję z kieleckimi teatrami, z „Żeromskim” i „Kubusiem”. W Kielcach czuję się jak u siebie - przyznał.

Każdy z kandydatów odpowiadał na pytania komisji konkursowej, w skład której wchodziło: trzech przedstawicieli Urzędu Miasta w Kielcach, dwóch przedstawicieli Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwóch przedstawicieli zakładowych organizacji związkowych działających w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach oraz dwóch przedstawicieli stowarzyszeń zawodowych lub twórczych właściwych ze względu na zakres działania teatru. Byli to: Piotr Łojek, Grzegorz Sowiński, Szczepan Skorupski (przewodniczący komisji), Jarosław Kilian, Jarosław Cymerman, Małgorzata Oracz, Agata Sobota, Ewa Piotrowska, Zbigniew Niecikowski.

Jak przyznaje Szczepan Skorupski, poruszane tematy były bardzo różne.

- Jeśli chodzi o pytania z mojej strony to one dotyczą głównie kwestii związanych z finansami i z prawem pracy. Uważam, że dyrektor zarządzający jednostką kultury winien znać te kwestie. Natomiast pozostali członkowie komisji bardzo szeroko wypytują o programy złożone przez kandydatów, o kwestie artystyczne, wizje związane z dalszą działalnością teatru „Kubuś” - wymienił.

Dziś komisja konkursowa wyłoni jedną osobę i jej kandydaturę zarekomenduje prezydentowi Kielc, Bogdanowi Wencie. On w najbliższych dniach podejmie decyzję. Nowy szef obejmie urząd 1 września. Do końca sierpnia dyrektorem Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” będzie Robert Drobniuch, który od 1 września pokieruje Teatrem Lalek „Guliwer” w Warszawie.

Reklama