Kto patronem nowego ronda w Radoszycach?

Data publikacji: 23.04.2021 11:24
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.04.2021. Radoszyce. Nowe rondo na trasie wojewódzkiej 728

24.04.2021. Radoszyce. Nowe rondo na trasie wojewódzkiej 728
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Król Kazimierz Wielki czy Święty Roch? Mieszkańcy Radoszyc mają wybrać patrona nowego ronda na trasie wojewódzkiej 728. Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich, w ubiegłym roku oddał do użytku duże rondo, które jest częścią nowej drogi między Końskimi, Kielcami, a Łopusznem.

24.04.2021. Radoszyce. Nowe rondo na trasie wojewódzkiej 728Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Michał Pękala, burmistrz Radoszyc informuje, że na wniosek mieszkańców ruszą konsultacje społeczne, w których zostanie wybrany patron ronda. Jedną z propozycji jest nadanie imienia Kazimierza Wielkiego, ponieważ właśnie ten władca w 1370 roku nadał Radoszycom prawa miejskie.

- Chcielibyśmy uhonorować króla w naszym mieście. Wcześniej funkcjonowało w Radoszycach Gimnazjum imienia Kazimierza Wielkiego, ale po reformie i likwidacji tej szkoły nie ma miejsca, które swoją nazwą przypominałoby władcę - mówi burmistrz.

Drugim patronem, którego zaproponowali mieszkańcy jest Święty Roch, ponieważ rondo znajduje się tuż przy jego kaplicy.

- Mieszkańcy są bardzo przywiązani do tej kaplicy, a jej lokalizacja w sposób naturalny odnosi się do ronda. Sama kapliczka została wzniesiona w połowie XIX wieku w czasie epidemii cholery w Radoszycach - opisuje Michał Pękala.

W przyszłym tygodniu na sesję rady miejskiej zostanie złożony wniosek mieszkańców. W wakacje zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne i dopiero po nich podjęta zostanie uchwała, kto będzie patronem ronda. 

24.04.2021. Radoszyce. Nowe rondo na trasie wojewódzkiej 728Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Reklama