Kto powinien być na kwarantannie?

Data publikacji: 30.03.2021 13:50
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie


Fot. Radio Dla Ciebie

W związku ze zwiększoną liczbą zachorowań na COVID-19, od dzisiaj podróżni przybywający do Polski ze strefy Schengen będą podlegali obowiązkowej kwarantannie chyba, że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19, ale nie starszy niż 48 godzin.

Natomiast przybywający spoza strefy Schengen, będą bez wyjątku kierowani na kwarantannę, niezależnie od posiadanego testu. Z kolei osoby zaszczepione będą zwolnione z kwarantanny.
Nie ma natomiast zmian dotyczących kwarantanny w pozostałych przypadkach.

Wojciech Przybylski, wojewódzki konsultant ds. zdrowia publicznego przypomina, że jeżeli pacjent otrzymał skierowanie na wykonanie testu na obecność koronawirusa system automatycznie nakłada na niego izolację.

- Pacjent pozostaje w izolacji do momentu uzyskania wyniku testu. W sytuacji, kiedy wynik jest ujemny powinien zadzwonić pod całodobowy numer telefonu 222 500 115. Trzeba tylko pamiętać swój numer telefonu i numer PESEL. Następnie pacjent musi poprosić o przełączenie na linię formularzową. Tam podaje swoje dane do zwolnienia z kwarantanny - wyjaśnia dr Wojciech Przybylski.

Jeżeli pacjent otrzyma negatywny wynik testu na obecność koronawirusa i chce zgłosić ten fakt odpowiednim służbom może również wypełnić formularz internetowy, który dostępny jest na stronie www.gov.pl/web/gov/zglos-kwarantanne. Ta opcja dostępna jest jednak tylko dla osób, które posiadają profil zaufany.

Jak wyjaśnia dr Wojciech Przybylski, sanepid otrzymuje jedynie wynik testu, jeżeli wykazał on, że pacjent jest zakażony wirusem SARS-CoV-2.

- Wówczas pracownik sanepidu kontaktuje się chorym i przeprowadza z nim wywiad telefoniczny, podczas którego pyta m.in. o współdomowników. Na te osoby nakładana jest kwarantanna - dodał Wojciech Przybylski.

Lekarze podkreślają i apelują, by w przypadku narażenia na zakażenie samemu poddać się kwarantannie, nawet jeśli nie mamy jeszcze oficjalnej informacji o jej nałożeniu.

Reklama