Kultura znów zamknięta. Imprezy odwołane, wydarzenia w sieci

Data publikacji: 05.11.2020 21:33
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Kieleckie Centrum Kultury

Kieleckie Centrum Kultury
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Odwołane lub przeniesione imprezy, a działania bieżące przeniesione do Internetu. Tak znów będzie wyglądała działalność placówek kultury.

Wczoraj premier Mateusz Morawicki ogłosił, w związku z pandemią, czasowe zamknięcie od 7 do 29 listopada instytucji kultury, filharmonii, teatrów, muzeów, kin, domów kultury, bibliotek, galerii sztuki. Oznacza to, że nie będą mogły być w nich organizowane wydarzenia z udziałem publiczności.

Od połowy marca instytucje kultury funkcjonują w trudnej, niestabilnej rzeczywistości. Z jednej strony planują pracę, a z drugiej, niemal z dnia na dzień muszą zmieniać program, odwoływać wydarzenia. Tak stało się i tym razem.

Część działań zostaje przeniesionych do sieci, o czym mówi Robert Wieczorek z Kieleckiego Centrum Kultury. Na pewno w Internecie odbędzie się NURT, czyli Festiwal Form Dokumentalnych, zaplanowany na 23-27 listopada.

- O ile myśleliśmy, że tę kluczową dla nas imprezę, uda się przeprowadzić hybrydowo, to teraz wiadomo, że cały festiwal odbędzie się online. Niestety odwołane są spotkania, które miały się odbyć, czyli z Tomaszem Sekielskim, czy Teatrem Witkacego. Trzydniówka z Witkacym była planowana od 27 do 29 listopada. Na pewno jakieś treści będziemy prezentować online – zapowiada.

Robert Wieczorek dodaje, że zgodnie z istniejącymi możliwościami, nad nowymi spektaklami będzie pracował teatr Pegaz. Odbędą się też, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, warsztaty. Natomiast na pewno nie będzie zajęć dla seniorów, czyli osób z grupy ryzyka, dlatego na razie Teatr po Trzecim Dzwonku nie będzie pracował.

- Będziemy się wczytywać we wszelkie możliwe komunikaty, żeby tę naszą kulturę odmrażać. No i będziemy czekać. To słowo będzie się powtarzać. Czekamy, czekamy co będzie dalej. Mamy nadzieję, że wszystkie te działania przyniosą skutek, żeby w kolejnych miesiącach zakres naszych możliwych działań wzrastał – podkreśla Robert Wieczorek.

- Od soboty zamknięte będą wszystkie odziały Muzeum Narodowego w Kielcach – zapowiada Urszula Kinder, rzecznik tej instytucji.

- Po raz drugi muzeum przeniesie i będzie koncentrować swoje działania w Internecie. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej oraz do obserwowania nas w mediach społecznościowych – zachęca.

Kielecka scena dramatyczna na kocówę tego roku miała wiele planów. Teraz, jak mówi Paulina Drozdowska z działu marketingu Teatru imienia Stefana Żeromskiego, z niektórych musi zrezygnować.

- Byliśmy zmuszeni odwołać 3. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny. Trudno jest powiedzieć czy i na kiedy ta impreza będzie przeniesiona. Na razie wszystkie siły skupiamy na tym, żeby doprowadzić do prapremiery polskiej sztuki „Och, te duchy” w reżyserii Dana Jemmetta, która po zmianie terminu odbędzie się nie w sobotę, a w piątek 6 listopada, o godzinie 19 – wyjaśnia.

Paulina Drozdowska zapowiada, że na pewno pojawią się działania w Internecie. Natomiast pod znakiem zapytania stoją próby do kolejnej premiery.

- W przyszłym tygodniu zaplanowane były próby do „Wiosennej bujności traw” w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. Być może do tych prób wrócimy, ale na razie wszystko zapowiada, że kolejna premiera jest zagrożona. Trudno jest teraz powiedzieć, co będzie dalej – przyznaje.

Pandemia nie sprzyja kinom, które są w trudnej sytuacji. Aleksandra Wójcik z kieleckiego kina Moskwa przyznaje, że frekwencja była bardzo niska.

- Można gdybać czy ta sytuacja związana z „zamknięciem kultury” jest dobra czy zła, ale jeśli instytucje, tak jak wiosną, otrzymają wsparcie na pokrycie kosztów pracowniczych, obniżenie czynszu, to myślę, że nie będziemy stratni na tym miesiącu, natomiast jeśli tej pomocy państwa zabraknie, trudno będzie wznowić działalność. Z drugiej strony musimy działać, bo dostaliśmy dotację na kolejny rok działalności. Sytuacja jest bardzo trudna – podkreśla.

Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej przyznaje, że placówka ta brała pod uwagę, że nastąpi kolejne zamknięcie instytucji kultury.

- Przewidywaliśmy tę sytuację i dlatego przygotowaliśmy się do niej. Nasze oddziały są nieczynne, oprócz Parku Etnograficznego w Tokarni, który także od soboty będzie zamknięty – dodaje.

Rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej dodaje, że instytucja ta cały czas chce utrzymywać kontakt z turystami. W tym ma pomagać nowy spacer wirtualny po skansenie, który jest dostępny na internetowej stronie muzeum.

Nieczynne będą także biblioteki. Na stronie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej imienia Witolda Gombrowicza pojawił się następujący komunikat:

„Termin zwrotu materiałów bibliotecznych który przypada na czas zamknięcia biblioteki zostanie automatycznie prolongowany.

Opłaty za zbiory przetrzymane w tym okresie nie będą naliczane.

Zamówienia składane przez elektroniczny katalog będą realizowane i wydawane tylko do 6 listopada 2020 roku”.

Podobne zasady obowiązują w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Tutaj termin zwrotu materiałów bibliotecznych, który przypada na czas zamknięcia bibliotek, zostaje przedłużony do 1️2 grudnia.

Książnice zachęcają do korzystania z wypożyczalni ebooków.

Reklama