Kurs snajperów WOT

Data publikacji: 30.04.2021 22:08
Kategoria: Strefa munduru /Źródło: Zespół Prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej
30.04.2021. Starachowice. Kurs dla snajperów z brygad WOT

30.04.2021. Starachowice. Kurs dla snajperów z brygad WOT
Fot. Zespół Prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Są uważani za elitę żołnierzy. Prowadzą działania rozpoznawcze, po mistrzowsku się maskują i kamuflują. Precyzyjnym ogniem potrafią wyeliminować ważne cele przeciwnika. W Starachowicach odbył kurs dla wyselekcjonowanych snajperów z brygad WOT.

Zasadniczym celem dwutygodniowego kursu było wyszkolenie snajperów Wojsk Obrony Terytorialnej na poziomie podstawowym. Był on prowadzony przez instruktorów Mobilnego Zespołu Szkoleniowego – byłych snajperów Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu.

Żołnierze byli wyposażeni w powtarzalne karabiny wyborowe Sako M10. Głównym celem kursu było rozwijanie i doskonalenie umiejętności snajperskich żołnierzy, którzy w przyszłości staną się instruktorami do szkolenia snajperskiego. Organizatorem był dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uczestniczyło w nim dwunastu wyselekcjonowanych żołnierzy z brygad WOT.

Zakres wiedzy i umiejętności podczas kursu koncentrował się na wiedzy teoretycznej i praktycznej obejmującej taktykę snajpera na polu walki. Tematyka szkolenia obejmowała szkolenie umiejętności strzeleckich, taktycznych oraz specjalistycznych. Szkoleni uczestniczyli w wykładach na temat balistyki oraz działania w ramach par snajperskich. Jest to bardzo ważny element, ponieważ skuteczność snajpera zależy od precyzyjnej współpracy z obserwatorem.

Doskonalono między innymi wiedzę z zakresu balistyki, teorii strzału, budowy, eksploatacji uzbrojenia i sprzętu snajperskiego. Szkoleni zdobyli wiedzę z zasad maskowania, bytowania i przetrwania w różnych warunkach terenowych. Duży nacisk położono na praktyczne wykonywanie strzelań snajperskich na dystansie do 1,2 tys. m.

Doskonalenie umiejętności instruktorów jest niezwykle ważne, gdyż muszą oni przekazać nabytą wiedzę żołnierzom Obrony Terytorialnej w brygadach. Wyszkoleni snajperzy prowadząc precyzyjny ogień są w stanie wyeliminować ważne cele przeciwnika. Mają do perfekcji opanowaną sztukę maskowania i kamuflażu. Nabyte podczas szkolenia umiejętności przydadzą się przede wszystkim do ujednolicenia szkoleń prowadzonych w brygadach oraz podwyższą kompetencje szkolących.

Reklama