Laboratorium w Podzamczu przeprowadziło sto tysięcy testów

Data publikacji: 23.03.2021 11:59
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Podzamcze Chęcińskie. Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne

Podzamcze Chęcińskie. Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ponad 100,6 tys. testów na obecność koronawirusa wykonano dotychczas w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu koło Chęcin. Dziś mija rok od kiedy laboratorium, rozpoczęło pierwsze testy na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Marcin Zawierucha, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego informuje, że początkowo laboratorium miało pełnić funkcję pomocową dla innych ośrodków, jednak z czasem stało się placówką wiodącą pod względem wykonywanych badań.

- Dane statystyczne mówią, że co drugi pacjent z województwa świętokrzyskiego wynik w kierunku koronawirusa otrzymał z naszego laboratorium. Mamy podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na tej podstawie wydaliśmy dotychczas 57,5 tys. wyników - mówi dyrektor Zawierucha.

Dodatkowo centrum realizuje bezpłatne testy w ramach różnych programów. W ramach najbardziej popularnego „Stop wirusowi!” przebadano próbki 35 tys. osób.

- W ciągu doby wykonujemy 700 testów. Wcześniej była to większa liczba, sięgająca nawet około tysiąca testów, ale wówczas pracowaliśmy na trzy zmiany. Obecnie laboratorium funkcjonuje na dwie zmiany. Nasze ograniczenia wynikają z braku kadry - wyjaśnił Marcin Zawierucha.

W Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu koło Chęcin testy na obecność koronawirusa wykonywane są od poniedziałku do piątku od 8.00 do 11.00. By je wykonać nie jest potrzebne skierowanie. Nie ma także wcześniejszej rezerwacji.

Reklama