Laboratorium w Podzamczu wykonało już ponad 17 tys. testów w kierunku COVID-19

Data publikacji: 19.06.2020 11:32
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu. Laborant

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu. Laborant
Fot. Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu

Ponad 17 tys. testów na obecność koronawirusa wykonali dotychczas pracownicy medyczni Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu koło Chęcin.

- Obecnie laboratorium wykonuje około 700 badań tego typu na dobę - informuje Marcin Zawierucha, dyrektor centrum.

W laboratorium w Podzamczu testy przeprowadzane są od 23 marca.

- Po trzech miesiącach pracy możemy pochwalić się doskonałym wynikiem, wykonaliśmy już prawie 17 tys. testów. Pracownicy medyczni w naszej instytucji pracują w systemie 3-zmianowym, a sprzęt, jakim dysponujemy jest w pełni wykorzystany - mówi Marcin Zawierucha.

Maksymalny czas oczekiwania na wynik testu od momentu dostarczenia materiału wraz z dokumentami do Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznym wynosi 24 godziny, a średni czas około 19 godzin.

Jak dodaje Marcin Zawierucha, testy wykonywane są na podstawie umów zawartych z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach i Narodowym Funduszem Zdrowia oraz w ramach projektu „Stop Wirusowi”, który jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

- W ramach programu „Stop Wirusowi” do końca roku Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne wykona 16 tys. badań na obecność SARS-CoV-2 u członków personelu placówek medycznych oraz mieszkańców województwa. Program cieszy się wielkim powodzeniem, widać, że trafił w społeczne oczekiwania - dodał Marcin Zawierucha. 

Przyjęcia materiału do badania w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-3.30, a w soboty i niedziele od 8.00 do 14.00.

Film pokazujący jak przebiega badanie.

Reklama