Łączą smaki, aby przełamać stereotypy. Festiwal food trucków w Kielcach

Data publikacji: 13.09.2020 18:46
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.09.2020. Kielce. Festiwal food trucków

13.09.2020. Kielce. Festiwal food trucków
Kielce / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Chińskie pierożki na parze, amerykańskie burgery, czy kubańskie kanapki można kupić podczas zlotu food trucków w Kielcach. Wzdłuż ulicy Sienkiewicza na wysokości placu Artystów, ustawiły się samochody z ulicznym jedzeniem.

Jak powiedział kucharz z food trucku o nazwie „Azja w bule”, to zabawa smakiem. 

- Wymyślamy swoje dania, łączymy smaki, żeby łamać stereotypy - podkreślił. W tym food trucku można znaleźć kanapki i burgery z nutką azjatycką. Przepisy są jednak tajemnicą.

- Mamy między innymi kanapkę z kiszonymi warzywami po koreańsku z szarpaną wieprzowiną, jest ona delikatnie ostra. Dużym zainteresowaniem cieszy się także kanapka z szarpaną wołowiną, salsą śliwkową. To wszystko bardzo ciekawie połączone z boczkiem - zachwala.

W food trucku Adama Ochniowskiego możemy dostać indyjskie potrawy.

- Prezentujemy m.in. potrawę o nazwie butter chicken, czyli kurczak w sosie maślano-pomidorowym z ryżem basmati. Mamy tam pomidory, autorską mieszankę przypraw. Gotujemy to z cebulą i powstaje sos. 15 zł kosztuje mała porcja, która waży 400 gram i 19 zł za porcję, która waży 600 gram - dodaje.

Podczas imprezy organizatorzy zadbali także o dodatkowe atrakcje. Można było posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu zespołu Czarny Miś. Odbył się także pokaz grillowania przeprowadzony przez Kacpra Salzmana, grillmastera firmy Weber Polska.

Tagi do tego wpisu
Reklama