Łącznica w Czarncy kolejową „autostradą” [ZDJĘCIA, WIDEO]

Data publikacji: 22.06.2021 13:26
Autor: Robert Felczak / Kategoria: Wiadomości z regionu
21.06.2021. Czarnca, Włoszczowa. Budowa łącznicy kolejowej Czarnca - Włoszczowa Północ

21.06.2021. Czarnca, Włoszczowa. Budowa łącznicy kolejowej Czarnca - Włoszczowa Północ
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W okolicach Włoszczowy i Czarncy trwa budowa łącznicy kolejowej, która ma ułatwić podróż z Kielc i południa województwa świętokrzyskiego w kierunku Warszawy i Łodzi oraz północy i zachodu Polski.

Jak informowaliśmy, łącznica będzie miała ponad trzy kilometry długości. Izabela Miernikiewicz z zespołu prasowego spółki PKP Polskie Linie Kolejowe mówi, że zakończono już wycinkę drzew oraz wyburzono dwa budynki w miejscowości Mościska. Obecnie prowadzone są prace ziemne niezbędne przed ułożeniem torów. Modernizowany jest także wiadukt we Włoszczowie.

- Nowa linia będzie przebiegała przez miejscowość Mościska, pola i las. Łącznica będzie zelektryfikowana, pociągi pasażerskie pojadą nią z prędkością 100 km/godz. - dodaje.

Izabela Miernikiewicz mówi, że dzięki nowej linii przewoźnicy kolejowi zyskają alternatywną trasę do planowania połączeń, np. w kierunku Warszawy i Łodzi.

- Liczba połączeń i relacji będzie zależała od przewoźników. Spółki PKP Intercity i Polregio potwierdziły jednak chęć uruchomienia pociągów między innymi z Kielc do Warszawy i Łodzi - dodaje Izabela Miernikiewicz.

Mapa poglądowa łącznicy Czarnca - Włoszczowa Północ / źródło: PKP PLK

Adam Młodawski, ekspert ds. kolejnictwa, ocenia, że tor Czarnca - Włoszczowa Północ może być kolejowym oknem na świat nie tylko dla mieszkańców Kielc.

- Łącznica zapewni łatwe połączenie Kielc i południa województwa świętokrzyskiego z zachodnią i północną częścią Polski. Patrząc na rozkład jazdy stacji Włoszczowa Północ jest tam wiele połączeń, których z Kielc nie ma. Można więc skomunikować regionalne i dalekobieżne pociągi - mówi Adam Młodawski.

Ekspert dodaje, że łącznica z Centralną Magistralą Kolejową nie jest konkurencją dla linii kolejowej Kielce - Radom - Warszawa.

- Jeśli chodzi o czas podróży to szybciej będzie można dojechać z Kielc do Warszawy przez łącznicę i Centralną Magistralę Kolejową. Ta trasa jest jednak dłuższa, a więc podróż pociągiem będzie droższa - wylicza Adam Młodawski.

Pierwsze pociągi linią Czarnca - Włoszczowa Północ mają pojechać w pierwszej połowie 2022 roku.

Reklama