Lalki i dekoracje przyciągają do Muzeum Zabawek i Zabawy

Data publikacji: 15.05.2021 19:26
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wystawa

Wystawa
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Po kilku miesiącach przerwy swoje drzwi otworzyło dziś dla zwiedzających Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. W ramach Europejskiej Nocy Muzeów obejrzeć można było wszystkie eksponaty zgromadzone na kilku wystawach.

Jak przyznał Marcin Gawliński z muzeum, na licznych ekspozycjach obejrzeć można wiele zabawek, pochodzących nawet z XVII wieku, ale także z czasów bardziej współczesnych. Natomiast najważniejszą atrakcją jest wystawa „Tyci, tyci przedstawienie… jak na dużej scenie”, która jest muzealnym hołdem dla 65. lat działalności Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Jak dodał Marcin Gawliński, ta wystawa jest nietypowa, ponieważ nie prezentuje tylko i wyłącznie zabawek.

- Teatrzyki tyci, tyci, od których wzięła się nazwa naszej wystawy, były bardzo popularne w latach 60. i 70. ubiegłego wieku w Polsce. W skład takiego teatrzyku wchodziły nie tylko pacynki, czy marionetki, ale także tło do tego co będą te lalki prezentować. W przypadku bajki o smoku wawelskim mamy wszystkie postaci z nim związane, a więc oczywiście smoka, ale też i księżniczkę, króla i również tło, czyli zamek, jego wnętrze oraz górę, pod którą mieszkał smok - wyjaśnia Marcin Gawliński.    

Wśród osób, które dziś postanowiły zwiedzić wystawy prezentowane w Muzeum Zabawek i Zabawy była pani Anna z 3-letnim synem Wojtkiem. Jak powiedziała pani Anna, do tego muzeum przyprowadziła syna po raz pierwszy. Chciała mu pokazać, jakimi zabawkami bawili się jego dziadkowie i ona sama. Chłopczyk przyznał, że najbardziej spodobały mu się samochody, bo w domu ma tylko te z obecnych czasów.

Muzeum Zabawek i Zabawy czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 9.00 do 17.00. 

Podobne wiadomości
Reklama