Lampy sodowe na ledowe. Gmina Bałtów wymienia oświetlenie

Data publikacji: 07.10.2020 18:28
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Paweł Klepka / Radio Kielce

Mieszkańcy gminy Bałtów w ciągu kilku miesięcy doczekają się nowego oświetlenia LED-owego. Pojawi się ono w miejscu starych i zużytych lamp sodowych. Gmina liczy na oszczędności rzędu 60 proc.

Jak informuje wójt Bałtowa Hubert Żądło, nowe lampy dotrą do każdej wsi.

- W ramach tego zadania wymienimy 596 lamp sodowych na LED-owe. Dodatkowo na skwerku w Bałtowie pojawią się dwie lampy z odnawialnym źródłem energii, czyli panelami fotowoltaicznymi -  wyjaśnia wójt Hubert Żądło.

Gmina nie wymieni jedynie lamp znajdujących się w ciągu drogi wojewódzkiej 754. Tam obowiązuje trwałość projektu, co oznacza, że nie można tam prowadzić inwestycji jeszcze przez ok. 4 lata. Hubert Żądło uważa, że w czasie, gdy wykonywano remont drogi, standardem były już lampy energooszczędne.

-W 2018 roku wymieniono 103 lampy na istniejących słupach z sodowych na sodowe, czyli standard się nie zmienił. Dodatkowo zamontowano sodowe lampy na nowych 77 słupach - mówi Hubert Żądło.

Gmina na ten cel otrzymała środki unijne, jest to 1 milion 338 tysięcy złotych. Wkład własny gminy to 241 tysięcy złotych, choć wójt uważa, że zwróci się w ciągu 3 lat. Oświetlenie będzie gotowe wczesną wiosną.

 

Reklama