Łapacz rumoszu na straży czystości w Sielpi

Data publikacji: 12.08.2020 13:30
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.05.2020 Sielpia. Zalew

27.05.2020 Sielpia. Zalew
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dwóch wykonawców chce rewitalizować kolejne tereny nad zalewem w Sielpi. Tym razem chodzi o obszar chroniony Natura 2000.

Niemal sześćdziesięciohektarowy zalew od kilku lat jest oczyszczany przez gminę. Jak mówi Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich, w tym roku rozpoczną się prace związane z pogłębieniem zalewu i budową instalacji, która zapobiegnie dalszemu zanieczyszczaniu zalewu. Prace obejmą 20 hektarów zbiornika.

- Traktujemy te prace jako bardzo ważne uzupełnienie dotychczasowych przedsięwzięć. Namuły z nieoczyszczonej części zbiornika łatwo przeniosłyby się na część oczyszczoną czyniąc dotychczasową inwestycję bezsensowną - mówi.

Jak dodaje burmistrz przy ujściu rzeki Czarnej zainstalowany zostanie łapacz rumoszu, czyli specjalna betonowa konstrukcja, w której osadzać się będą zanieczyszczenia i muły. Od czasu do czasu nieczystości będą usuwane. Dodatkowo wybudowane zostanie molo na palach, które zastąpi obecną betonową groblę, umożliwiając wodzie stały przepływ.

- Skierujemy koryto rzeki w tę część zbiornika, przy którym są główne kąpieliska - zaznacza burmistrz.

Prace obejmują również już oczyszczoną część zbiornika, w której odkryto pokłady torfu na głębokości 2,5 metra. Zastąpiony zostanie żółtym piaskiem.

Jedna z ofert opiewa na 15 mln zł i wystosowana została przez obecnego wykonawcę. Druga oferta jest dwa razy droższa i wynosi niemal 30 mln zł.

Reklama