Lato 2020. Kąpieliska w dobie pandemii [RAPORT]

Data publikacji: 19.06.2020 11:45
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Ewa Pociejowska-Gawęda , Monika Miller , Emilia Sitarska , Anna Głąb , Marta Gajda , Dorota Klusek , Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.06.2020. Golejów. Kąpielisko

18.06.2020. Golejów. Kąpielisko
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Lada dzień będzie można korzystać z kąpielisk na terenie województwa świętokrzyskiego. Mimo epidemii gminy przygotowują się do sezonu. Zapraszamy do prześledzenia naszego raportu na temat kąpielisk w województwie świętokrzyskim. Sprawdź, jakie miejsce warto wybrać? Gdzie nad bezpieczeństwem czuwać będą ratownicy? Jakie atrakcje przygotowano?

POWIAT BUSKI 

W powiecie buskim działają trzy miejsca do rekreacji i wypoczynku.

Podobnie, jak w latach ubiegłych nie będzie możliwości skorzystania z kąpieli w Radzanowie. Problem stanowi muliste dno. Obiekt natomiast jest dostępny dla wędkarzy.

Nie ma jeszcze decyzji co do możliwości kąpieli w zalewie w Solcu-Zdroju.

POWIAT PIŃCZOWSKI

Z wodnych uciech będą mogli skorzystać mieszkańcy Pińczowa. 1 lipca oficjalnie zostanie otwarte strzeżone kąpielisko na zalewie. Obiekt znajduje się na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Pałęki 26. Nad bezpieczeństwem kąpiących się będą czuwali ratownicy.

Na terenie obiektu znajduje się punkt medyczny, prysznice, zaplecze sanitarne, monitorowane, bezpłatne parkingi, a także plac zabaw dla dzieci, altany i miejsce do grilla. W pobliżu plaży znajduje się hala sportowa, deptak spacerowy i kilka punktów gastronomicznych.

Nieopodal plaży miejskiej swoją działalność prowadzi klub wodny Kon-Tiki, który ma w swojej ofercie płatną wypożyczalnię kajaków, rowerków wodnych, żaglówek, motorówek, skuterów wodnych i dmuchawców typu aligator i banan.

Kąpielisko będzie działało w rygorze sanitarnym, z nowymi zasadami bezpieczeństwa.

 

POWIAT KAZIMIERSKI

W tym sezonie nieczynne będzie kąpielisko na zbiorniku retencyjno-rekreacyjnym w Kazimierzy Wielkiej. Ze względu na zły stan wody, wprowadzony został kategoryczny zakaz kąpieli.

Kąpielisko nie zostanie uruchomione także w Skalbmierzu. Wprawdzie rada miejska podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli na zbiorniku, jednak w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i przyjezdnych wprowadzono zakaz kąpieli.  Władze gminy obawiają się, że większość mogłaby się nie stosować do zaleceń sanepidu. 

POWIAT KONECKI

W powiecie koneckim pomimo sporej liczby zbiorników, stawów i zalewów znajdują się jedynie 2 wyznaczone kąpieliska, jedno w Sielpi, drugie w Radoszycach.

KOŃSKIE

Kąpielisko w Sielpi zwane też „Świętokrzyską Ibizą” to dobrze znane miejsce na turystycznej mapie województwa. Ponad 5 tys. miejsc noclegowych w dużych ośrodkach wczasowych, domkach letniskowych. Właściciele pensjonatów inwestują w ozonatory lub zdwajają personel, który poza sprzątaniem również dezynfekuje pomieszczenia. Wybór jest bardzo duży.

W Sielpi znajdują się dwa miejskie parkingi, deptaki, mola. Powstało wiele punktów, w których można wypożyczyć rowerki wodne lub kajaki. Istnieje też wiele restauracji, foodtrucków, wesołe miasteczko, miejsca gdzie można spróbować przejażdżki na koniu, park linowy, a w tym roku powstać ma również pływający pompowany plac zabaw.

Na północy zalewu wyznaczono 2 plaże strzeżone przez 2 ratowników od 1 lipca do 31 sierpnia.

Od 1 lipca będzie można na Sielpię dojechać z Końskich miejskimi autobusami.

Dodatkowo woda w zalewie badana jest co tydzień przez sanepid.

RADOSZYCE

Zalew między Radoszycami a Grodziskiem powstał w ubiegłym roku. Wokół zalew zbudowano asfaltową ścieżkę rowerową, która mierzy 3,5 kilometra, co stanowi gratkę dla cyklistów. Powstało kilka punktów, w których można wypożyczyć rowery wodne, kajaki, elektryczne hulajnogi. Jest też punkt gastronomiczny z fast-foodami.

Wyznaczono 2 miejsca do kąpieli. Codziennie w sezonie nad bezpieczeństwem będzie czuwało 2 ratowników od godziny 10.00 do 18.00.

POWIAT JĘDRZEJOWSKI

 JĘDRZEJÓW 

W tym roku w związku z trwającą pandemią koronawirusa nie będzie można kąpać się w jędrzejowskim zalewie. Jak tłumaczy Michał Bąkiewicz, kierownik Miejsca Rekreacyjnego Zalew, kąpielisko jest bezpłatne i nie ma kontroli nad tym, ile osób wchodzi na obiekt, dlatego trudno byłoby zapanować nad liczbą osób korzystających z wody. Tym samym zachowanie dystansu społecznego w wodzie byłoby bardzo trudne do wyegzekwowania. Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami będzie można korzystać z plaży oraz z trawników na terenie obiektu (dwa metry odległości pomiędzy wypoczywającymi). Jak dodaje, aby sprostać wymaganiom sanitarnym plażę będzie można podzielić na kilka sektorów i w odległości dwumetrowej od siebie ustawić leżaki.

Ponadto na terenie obiektu znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego. Do dyspozycji wypoczywających jest 6 kajaków i 4 rowerki wodne oraz 15 leżaków. Na miejscu dostępne są toalety z bieżącą wodą, szatnie, zaplecze sanitarne i gastronomiczne. Jest również plac zabaw dla dzieci ze zjeżdżalniami. Przy samym zalewie znajduje się parking na około 40 samochodów i tyle samo pojazdów może zaparkować w pobliżu parku. Teren zalewu jest ogrodzony i monitorowany. 

Ze względów epidemiologicznych oraz ze względów finansowych w tym roku nad zalewem nie będzie zorganizowane Otwarcie Lata.

SĘDZISZÓW 

Kąpielisko w Sędziszowie znajduje się na terenie miejscowej Bazy Turystyczno-Kulturalno- Rekreacyjnej. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich oficjalnie sezon kąpielowy rozpocznie się 1 lipca i potrwa do 31 sierpnia. W jego trakcie, nad bezpieczeństwem korzystających z kąpieli codziennie będzie czuwało dwóch ratowników.

- Dyżury będą pełnić w godzinach od 12.00 do 19.00 - informuje Krzysztof Chmaruk, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sędziszowie. Jak dodaje, w tym roku z powodu pandemii będzie trzeba przestrzegać obostrzeń związanych z dystansem społecznym. Jak zapewnia, na terenie obiektu dezynfekowany będzie sprzęt, który będzie wypożyczany (rowery wodne, gokarty, kajaki). Przy budynku wypożyczalni będzie pojemnik do dezynfekcji oraz w toalecie stacjonarnej. Ponadto na terenie obiektu będą podawane komunikaty o zachowaniu dystansu społecznego. 

Baza dysponuje czterema rowerkami wodnymi i jednym kajakiem, do dyspozycji dzieci jest również sześć gokartów. Wypożyczenie jest odpłatne. Ponadto, można korzystać z boisk: do piłki plażowej, kortów tenisowych, skate-parku i boiska wielofunkcyjnego. Baza dysponuje parasolami, pod którymi można schronić się przed słońcem. Do dyspozycji plażowiczów jest pięć darmowych toi-toi i dwie płatne toalety. W tym roku z powodu pandemii nie będzie można wypożyczyć leżaków. 

Na terenie Bazy Turystyczno-Kulturalno-Rekreacyjnej w Sędziszowie znajduje się również miejsce wyznaczone dla wędkarzy. Do dyspozycji wypoczywających, podobnie jak w latach poprzednich będą jedynie automaty z napojami, ciastkami i słodyczami. Dla odwiedzających bazę oraz korzystających z kąpieli wodnych i słonecznych przygotowano pawilon z grillem. 

Cały zbiornik wodny w Sędziszowie ma 2 hektary. Miejsce do pływania dla dorosłych wyznaczone jest bojami, natomiast dla dzieci pomostem.

  Ośrodek wypoczynkowy GutwinOstrowiec Św.. 20.06.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce


POWIAT KIELECKI

 BODZENTYN

Wiele atrakcji czeka na osoby, które będą chciały odpocząć nad zalewem w Wilkowie w gminie Bodzentyn. Chętni mogą poleżeć na plaży, skorzystać ze sprzętu pływającego lub przejść się na spacer dookoła zbiornika - informuje burmistrz Dariusz Skiba.

- O bezpieczeństwo będą dbać ratownicy. Mieszkańcy regionu, a także turyści mogą posiedzieć na ławkach, popływać na rowerkach wodnych lub kajakach. Spragnieni będą mogli zakupić lody oraz napoje. Przy zbiorniku znajduje się także duży, bezpłatny parking - mówi. 

Wszystkie atrakcje będą dostępne od niedzieli 21 czerwca.  

BORKÓW

Jak co roku, mieszkańcy województwa świętokrzyskiego będą mogli spędzić miło czas w Borkowie w gminie Daleszyce. Zarządca terenu Dariusz Borkowski informuje, że badanie wody z urzędu będzie przeprowadzone w najbliższy wtorek, a on sam w sezonie wakacyjnym zorganizuje trzy kolejne badania. 

Oficjalne otwarcie jest planowane na ostatni weekend czerwca. Na miejscu będzie można wypożyczyć rower wodny za 25 zł lub kajak za 15 zł za godzinę. 

Gdy ktoś zgłodnieje, będzie miał możliwość zakupu grillowanej kiełbasy lub szaszłyków, a gdy zachce mu się czegoś słodkiego, to także lodów oraz gofrów.

Parking jest bezpłatny, jednak istnieje także możliwość wjazdu na teren kąpieliska za 7 złotych za cały dzień.

CHMIELNIK 

W połowie sezonu letniego powinny zostać ukończone prace nad zbiornikiem Andrzejówka w gminie Chmielnik.

- Oczekujemy na to, aż napełni się wodą - informuje burmistrz Paweł Wójcik.

- Zalew jest bardzo malowniczo położony, obok jednej z najpiękniejszych wiosek agroturystycznych, czyli Śladkowa Małego. Jest to niewątpliwie atut dla turystyki, której tej w miejscowości nie brakuje - dodaje. 

Osoby, które zdecydują się spędzić tam swój wolny czas będą mogły wypocząć na plaży lub w „strefie ciszy”. Obok zalewu znajduje się Ścieżka dydaktyczna oraz parking. Zamontowano także pomosty. Kąpielisko będzie strzeżone przez ratowników wodnych.  

GÓRNO, CEDZYNA

Jednym z najbardziej znanych w regionie zbiorników wodnych jest zalew w podkieleckiej Cedzynie. Leży on na terenie dwóch gmin: Górno oraz Masłów. 

Wójt Górna, Przemysław Łysak zapowiada, że będzie to pierwszy sezon, w którym zostanie udostępniona wypoczywającym cała infrastruktura po dużej inwestycji. - Zostały zrobione tam ścieżki rowerowe, chodniki, ławki, kosze oraz tablice informacyjne. Ponadto są darmowe parkingi. Myślę, że dzięki temu teren zyskał na atrakcyjności - twierdzi.

Przy siedzibie klubu morskiego Horn przygotowywana jest także plaża z miejscem przeznaczonym do kąpieli. Nad bezpieczeństwem wypoczywających będą czuwać ratownicy wodni. Przeprowadzono już badania wody, z których wynika, że można korzystać z kąpieliska.

Chętni mogą wypożyczyć także sprzęt wodny przy siedzibie Świętokrzyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Za jedną godzinę korzystania z rowerka wodnego należy zapłacić 25 zł, kajaka dwuosobowego - 15 zł., a jednoosobowego - 10 zł. Z kolei deski SUP są po 15 zł za dużą, a 10 zł za juniorską. 

Sezon turystyczny rozpoczyna się tam 1 lipca. 

- Chętni mogą także skorzystać z atrakcji znajdującej się po stronie gminy Masłów. Chociaż nie ma tam kąpieliska, można skorzystać z alejek dla pieszych oraz dla rowerów. Są także ścieżki edukacyjne, altany i miejsca do odpoczynku - informuje wójt Masłowa Tomasz Lato.  

MORAWICA

W sobotę, 27 czerwca działalność zainauguruje kąpielisko w Morawicy. To zbiornik retencyjno-rekreacyjny na rzece Morawce. Od chwili jego powstania w 2010 roku przyciąga prawdzie tłumy. Zalew ma powierzchnię ponad 7 hektarów. Jego średnia głębokość wynosi 1,75 metra. Jest tu molo o długości 24 metrów i szerokości ponad 5 metrów. Jak podkreśla Marian Buras, burmistrz Morawicy, to nie wszystkie jego zalety. 

- Oprócz tego są dodatkowe atrakcje, takie jak rowerki wodne czy kajaki. Do dyspozycji wypoczywających jest także mała gastronomia - wyjaśnia. 

Wokół zalewu prowadzi ścieżka, po której mogą się poruszać zarówno piesi, jak również osoby na rolkach czy rowerach. Na miłośników bardziej ekstremalnych aktywności czeka park linowy. 

Co ważne: w sezonie, czyli od 27 czerwca do końca wakacji, codziennie w godzinach od 10 do 18 na kąpielisku będą obecni ratownicy wodni. 

Na zmotoryzowanych czeka parking, natomiast zaletą zalewu jest to, że jest on zlokalizowany kilkaset metrów od przystanku autobusowego, więc łatwo dotrzeć tu transportem publicznym na przykład z Kielc.

SITKÓWKA-NOWINY 

Gmina Sitkówka-Nowiny nie może zaproponować swoim mieszkańcom i gościom wypoczynku nad dużym zbiornikiem wodnym, natomiast w każde wakacje zaprasza na baseny letnie przy pływalni Perła w Nowinach. W tym roku także zostaną uruchomione. 

Kiedy? Jak zapewnia dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury „Perła”, Jacek Kania, to zależy od pogody.

- Jesteśmy przygotowani na uruchomienie basenów zewnętrznych, ale czekamy z ich otwarciem na pogodę. Jeżeli będziemy wiedzieli, że zaczyna się stabilna, letnia pogoda, wtedy państwa zaprosimy. W tej chwili aura jest zbyt kapryśna - tłumaczy. 

Goście będą mogli skorzystać z dwóch basenów. Pierwszy dla najmłodszych, ma głębokość 60 centymetrów. Dodatkową atrakcją dla maluchów jest zjeżdżalnia mierząca 150 centymetrów. 

Drugi z akwenów, przeznaczony dla młodzieży i dorosłych ma głębokość 125 centymetrów. 

Wypoczynek odbywa się pod nadzorem ratowników. 

GMINA STRAWCZYN 

Także od soboty 27 czerwca sezon rozpocznie się na zalewie w Strawczynku. Zbiornik jest umiejscowiony w widłach cieku „Od Mokrego Boru” i jego dopływu – cieku „Trupień”.  Średnia głębokość wynosi około 2 metrów, zaś powierzchnia lustra prawie 10 hektarów. Dla wędkarzy przygotowano specjalne stanowiska.

W tym sezonie kąpielisko będzie czynne od 27 czerwca do końca wakacji. Przez cały tydzień, w godzinach 10-18, nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwać będzie dwóch ratowników. 

Dla miłośników wodnych kąpieli, w zależności od wieku i umiejętności pływackich, wydzielono dwie strefy.  Będzie też można wypożyczyć rowerki wodne i kajaki. Z kolei infrastruktura wokół zalewu pozwala na spacery oraz na jazdę na rowerze. Na osoby, które przyjadą samochodem, czeka parking. 

Jak podkreśla Łukasz Woźniak, dyrektor Centrum Rekreacyjnego „Olimpic” w Strawczynku, zalew co roku cieszy się dużym zainteresowaniem. 

- Liczymy na obecność mieszkańców naszej gminy oraz turystów także w tym roku. Mamy nadzieję, że miło spędzą u nas czas. Oczywiście nawet wypoczywając, musimy pamiętać, że żyjemy w czasie epidemii, więc należy zachować środki ostrożności, takie jak dystans społeczny - mówi. 

RAKÓW 

Na razie nie ma planów uruchomienia kąpielisk na zalewie Chańcza. 

ZAGNAŃSK 

Zaplecze do rozpoczęcia działalności kąpielisk nad dwoma zbiornikami w gminie Zagnańsk jest już przygotowane. Wciąż jednak nie ma decyzji, kiedy rozpocznie się na nich sezon. Wójt gminy Zagnańsk, Wojciech Ślefarski uzależnia to od rozwoju pandemii COVID-19 w naszym regionie.

 

POWIAT OPATOWSKI I OSTROWIECKI 

Jedyne kąpielisko w powiecie ostrowieckim funkcjonuje na Gutwinie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Sezon rozpoczął się w miniony poniedziałek. Jak informuje Piotr Węglewicz, dyrektor ostrowieckiego MOSiR-u, udostępnione zostały niemal wszystkie atrakcje. Kąpielisko czynne jest w godzinach od 11:00 do 19:00. 

– Jest uruchomiony park linowy, dwa place zabaw, w tym nowy plac zabaw OSA na wyspie, rowerki wodne i kajaki wodne. Prócz tego boiska do piłki siatkowej, do piłki plażowej, ręcznej czy nożnej. Z tego wszystkiego można korzystać. Można wypożyczyć piłki, ale proponujemy przynoszenie swoich – mówi Piotr Węglewicz.

Zgodnie z zaleceniami sanepidu i Ministerstwa Zdrowia wszystkie sprzęty będą na bieżąco odkażane: piłki, kajaki i rowerki wodne wraz z kapokami po każdym użyciu. Na Gutwinie do wypożyczenia jest 7 kajaków i 2 rowery wodne. 

Nad bezpieczeństwem zażywających kąpieli czuwać będą ratownicy. 

– Stale na obiekcie będzie trzech ratowników, dwóch na kąpielisku. Jeden będzie wydawał sprzęt pływający, tzn. rowerki i kajaki. Samo miejsce do kąpieli jest całkiem duże, bo to ponad 1 tys. metrów kwadratowych, to kąpielisko od strony wyspy, tak jak co roku – mówi Piotr Węglewicz.

Na Gutwinie na razie nie będzie można korzystać ze stanowisk do grillowania. Działa za to mała gastronomia, usługi w tym zakresie świadczy jeden podmiot. Na Gutwinie znajdują się dwa średnie parkingi. Na miejsce można dojechać także autobusem miejskim. W Ostrowcu od środy funkcjonują także otwarte baseny na Rawszczyźnie w godzinach od 10:00 do 14:30 i od 15:30 do 20:00.

Z kolei w sąsiednim powiecie opatowskim samorządy rezygnują z udostępniania kąpielisk. Zalew w Zochcinku z gminie Opatów zwykle nie cieszył się zbyt dużym zainteresowaniem. W związku z tym władze gminy postanowiły nie organizować tam miejsca do kąpieli. W sezonie z zalewu korzystają głównie wędkarze. 

Kilkanaście kilometrów w Nieskurzowie w gminie Baćkowice z powodu koronawirusa gmina póki co nie wyodrębniła miejsca do kąpieli. Wójt gminy Marian Partyka, nie wyklucza, że sytuacja w ciągu wakacji może się zmienić. Niedostępny jest też sprzęt w postaci rowerków wodnych. Na miejscu jest możliwość rozpalenia ogniska, jest też plac zabaw i niewielki skate park, a także mała gastronomia i sklep spożywczy. Parking w tym miejscu pomieści kilkadziesiąt samochodów.

 

POWIAT SKARŻYSKI

BLIŻYN

W Bliżynie w tym roku kąpielisko będzie nieczynne. Powodem jest brak środków oraz obostrzenia sanitarne. Pozostanie możliwość plażowania, będzie nawieziony świeży piach. Do dyspozycji wypoczywających będzie jak co roku boisko do piłki plażowej, zewnętrzna przebieralnia i toalety typu toi-toi.

SUCHEDNIÓW

Kąpielisko w Suchedniowie ma być uruchomione od 1 lipca, jednak w tym momencie jeszcze nie zostało odebrane przez sanepid, wszystkie informacje dotyczące warunków korzystania z niego zostaną podane po pozytywnej opinii inspekcji sanitarnej.

15.06.2017 Skarżysko Kamienna. Zalew Rejów.Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

REJÓW

Zbiornik w Rejowie o powierzchni 30 hektarów obecnie pełni rolę zbiornika retencyjnego oraz miejsca do rekreacji. Znajdują się tu dwie plaże, duża przy ulicy Sportowej i mała przy Słonecznej. Do dyspozycji odwiedzających jest plaża strzeżona z ratownikiem, boisko do gry w piłkę, toalety, ścieżka rowerowa wokół zalewu i miejsca do zabawy oraz rozpalenia ogniska. Są także osłonięte miejsca do przebrania i kilka punktów gastronomicznych.

Janusz Sztompke, dyrektor MCRiR informuje, że stały dyżur ratowniczy będą pełniły dwie osoby. Sezon rozpoczyna się 27 czerwca i potrwa do końca sierpnia.

Zbiornik Rejów jest także w całości dostępny dla wędkujących. Zakazowi łowienia objęte są tylko, jak na większości zbiorników, okolice tamy i urządzeń piętrzących, a także ogrodzony teren ośrodka wypoczynkowego.

 

POWIAT STARACHOWICKI

PIACHY

W powiecie starachowickim w tym sezonie, jak i w dwóch poprzednich, do dyspozycji mieszkańców będzie jedno kąpielisko – Piachy. Lubianka wciąż jest w remoncie.

Zalew Piachy powstał na rzece Kamiennej, dzięki czemu jest idealnym miejscem nie tylko do wypoczynku, ale też do łowienia ryb. Ma prawie 14,5 ha powierzchni. Zlokalizowany jest w pobliżu ulic Składowej i Turystycznej. Od północnej strony brzeg posiada piaszczystą plażę o długości około 50 metrów.

Obsada ratownicza będzie na miejscu codziennie, w godzinach od 10.00 do 18.00. w tym czasie pracować będzie trzy osoby jednocześnie – informuje dyrektor MOSiR Sławomir Nojek. Praca ratowników obejmuje wyznaczone bojami kąpielisko, ale w razie potrzeby mogą dotrzeć do każdego punktu zbiornika. Do ich dyspozycji jest łódź motorowa i wiosłowa.

Na etacie będzie 5 osób, które pracować będą w systemie rotacyjnym, jednocześnie dyżur ma pełnić trzech ratowników, a dodatkowo ratownicy społeczni, którzy szkolą się w klubie płetwonurków Kalmar.

Od dwóch lat plaża jest powiększona, są też słomiane parasole. Jest siłownia plenerowa i plac zabaw dla dzieci. Zaplecze higieniczne stanowią prysznice zewnętrzne i toalety typu toi-toi. Gruntowny remont przeszły także domki gastronomiczne dzierżawione przez prywatne podmioty. Do dyspozycji jest sprzęt pływający: rowerki wodne i kajaki. Można wypożyczyć kule wodne i walce, te również oferują prywatni najemcy. Bezpłatnie można korzystać ze stołów do ping-ponga i szachów. Paletki są do wypożyczenia u ratowników. Do dyspozycji odpoczywających są także hamaki oraz grill.

Całodzienny parking dla samochodów to koszt 5 złotych. Kąpielisko Piachy rusza 27 czerwca.

Poza plażą wiele miejsc na brzegu starachowickiego zbiornika jest często obleganych przez wędkarzy. Wody zbiornika są zarybione i można w nich spotkać m.in. sumiki karłowate, karpia, amura białego, leszcza, lina, szczupaka czy węgorza. Wśród metod połowu najpopularniejsze są spinning i spławik, choć także metoda gruntowa daje oczekiwane rezultaty.

 

POWIAT WŁOSZCZOWSKI

KLEKOT 

Zalew Klekot Włoszczowa  - miejsce okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli, to największy w gminie Włoszczowa i całym powiecie akwen. Na dziś jeszcze nie ma informacji, czy w tym sezonie z powodu pandemii w zbiorniku będzie można się kąpać. Jak poinformował Paweł Małecki - menadżer sportu w Ośrodku Sportu i Rekreacji we Włoszczowie taka decyzja zapadnie najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. Jak dodaje, główny problem to brak bieżącej wody na terenie obiektu. 

Powierzchnia lustra wody na zbiorniku Klekot zajmuje ponad 23 hektary, a razem z groblami, przy pełnym poziomie wody wzrasta do 25 hektarów. W najgłębszym miejscu jest około 4,5 metra wody, ale do kąpieli dopuszczony jest obszar płytszy o głębokości 120 cm i 170 cm (oznaczony bojkami) oraz brodzik dla dzieci o głębokości wody do 40 cm. Linia brzegowa plaży wynosi 4,2 mb. Na środku zbiornika znajduje się porośnięta krzewami wysepka. 

Można tam wypożyczyć rowerki wodne i kajaki. Osoby, które chcą ten czas spędzić aktywnie mogą skorzystać z boiska do piłki plażowej.

Na ternie obiektu znajdują się są kosze na śmieci i ubikacje typu TOI-TOI.


POWIAT STASZOWSKI

STASZÓW

Gmina Staszów otwiera kąpielisko w Golejowie 28 czerwca. Nad bezpieczeństwem wypoczywających nad jeziorami czuwać będą ratownicy. Na miejscu będzie można wypożyczyć sprzęt wodny, tj. kajaki i rowerki wodne. Działać będą punkty gastronomiczne, czyli bary i  restauracja. Na terenie Golejowa znajduje się płatny parking. Do 23 czerwca obliczone zostaną limity osób, które będą mogły przebywać na plaży w stosownych odległościach. To samo dotyczy kąpieliska. Regulamin będzie wywieszony w widocznym miejscu.

18.06.2020. Golejów. KąpieliskoFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

BOGORIA

Kąpielisko „Buczyna” czynne będzie przez 10 weekendów podczas wakacji. Rozpoczyna działalność 27 czerwca. Zatrudnionych będzie dwóch ratowników, są toalety typu toi-toi i parking. Na terenie zalewu nie działają żadne punkty gastronomiczne.

 

POWIAT SANDOMIERSKI

KLIMONTÓW

Kąpielisko w Szymanowicach na razie pozostanie nieczynne. Gmina stara się o pozwolenie z sanepidu. Problemem jest czystość wody, która pochodzi z rzeki Koprzywianki.

18.06.2020 Koprzywnica. ZalewFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

KOPRZYWNICA

Zalew w Koprzywnicy będzie nieczynny, nie ma na to zgody sanepidu. Natomiast będzie możliwość korzystania ze ścieżek spacerowo-rowerowych nad zalewem. Wokół małego zbiornika powstaje nowa ścieżka. Poprawiono estetykę małej infrastruktury. Pod ławeczkami ułożono kostkę brukową.

Reklama