Laureaci nagrody Arbor Bona wybrani. Ich nazwiska poznamy na uroczystej gali

Data publikacji: 28.06.2020 15:35
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: laureaci ubiegłorocznej nagrody Arbor Bona, czyli Dobrego Drzewa

Na zdjęciu: laureaci ubiegłorocznej nagrody Arbor Bona, czyli Dobrego Drzewa
Sandomierz. 09.06.2019 / Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Kapituła diecezjalnej nagrody Arbor Bona, czyli Dobrego Drzewa wybrała tegorocznych laureatów. Wyróżnienie to ustanowił rok temu biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz.

Nagroda jest uhonorowaniem osób oraz instytucji szczególnie zasłużonych dla wspólnoty kościoła lokalnego. Kandydatów mogą zgłaszać wszyscy, trzeba tylko umotywować swój wybór. Nazwiska tegorocznych laureatów poznamy podczas gali 5 lipca.

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: ewangelizacja, działalność charytatywna i całokształt pracy w Kościele. Otrzymują ją zarówno osoby świeckie, jak i duchowne. Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz powiedział, że Kościół pod wieloma względami może liczyć na ludzi, którzy chętnie angażują się w różne aspekty życia religijnego i kościelnego.

- Jesteśmy dłużnikami tych osób i chciałbym w ten sposób wyrazić wdzięczność całej wspólnoty diecezjalnej. Nie mamy tutaj nagród pieniężnych, bo nas na to nie stać, ale myślę, że takie wyróżnienie jest znaczące - dodał biskup ordynariusz.

Hierarcha stwierdził, że nagroda Dobrego Drzewa powinna być też motywacją do podejmowania kolejnych, cennych inicjatyw.

- To jest mobilizujące dla innych, aby angażowali się w działalność. Zawsze oczekujemy tej najważniejszej nagrody, czyli bożej, ale takie doczesne są również potrzebne - zakończył biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Kapitule nagrody Arbor Bona przewodniczy biskup senior diecezji sandomierskiej Edward Frankowski.

W ubiegłym roku laureatami zostali: prof. Feliks Kiryk za opracowanie materiałów archiwalnych kapituły sandomierskiej: rękopiśmiennych dokumentów pergaminowych i papierowych od XIII wieku dotyczących Sandomierza i diecezji sandomierskiej, a także całej Polski w jej dawnych i obecnych granicach; Hospicjum św. Ojca Pio przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu oraz Urszula Surma, lekarz z Janowa Lubelskiego. Kapituła doceniła jej poświęcenie się na rzecz upowszechniania moralności chrześcijańskiej oraz pomoc ludziom chorym poprzez wsparcie materialne i duchowe

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w Domu Katolickim.

adv adv
Wiadomości
Reklama