Lekarze ze szpitala przy ulicy Prostej będą uczyć studentów kierunku lekarskiego

Data publikacji: 08.09.2021 16:52
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
08.09.2021. Kielce. Przekształcenie dwóch oddziałów Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach w kliniki. Na zdjęciu (od lewej): Rafał Szpak - dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka, Stanisław Głuszek - rektor UJK

08.09.2021. Kielce. Przekształcenie dwóch oddziałów Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach w kliniki. Na zdjęciu (od lewej): Rafał Szpak - dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka, Stanisław Głuszek - rektor UJK
Fot. Anna Kwapisz / Radio Kielce

Dwa oddziały w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach zostały przekształcone w kliniki.

Jak informowało Radio Kielce, chodzi o oddział ginekologii, położnictwa i endokrynologii ginekologicznej oraz oddział neonatologiczny. Dzięki temu studenci kierunku lekarskiego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach będą mogli od października odbywać w szpitalu przy ulicy Prostej praktykę i zdobywać doświadczenie zawodowe - poinformował profesor Stanisław Głuszek, rektor UJK.  

- Kształtujemy rozwój części medycznej naszej uczelni. To pozytywnie przekłada się na jakość świadczeń medycznych. Medycyna akademicka ma temu sprzyjać i ma rozwijać rodzaj świadczeń - dodał prof. Stanisław Głuszek. 

By oddział mógł zostać przekształcony w klinikę musi spełnić trzy warunki. W szpitalu część medyczna kształcenia studentów kierunku lekarskiego musi się odbywać na odpowiednim poziomie i w odpowiednich warunkach, w szpitalu muszą być realizowane wysokospecjalistyczne świadczenia medyczne oraz musi być prowadzona dydaktyka medyczna i badania naukowe. Te warunki spełnia szpital przy ulicy Prostej. 

Rafał Szpak, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka przyznaje, że przekształcenie dwóch oddziałów szpitalnych w kliniki oraz umożliwienie studentom kierunku lekarskiego zdobywania doświadczenia w szpitalu przy Prostej, to dla lecznicy duże wyróżnienie, ale też i wyzwanie. 

- Jesteśmy dobrze przygotowani. Mamy bazę do kształcenia studentów, zarówno tę część logistyczną, jak i dydaktyczną, a przede wszystkim wysoko wykwalifikowaną kadrę i bardzo dobre wyposażenie. Na pewno będzie to dla nas nowe doświadczenie i wyzwanie dla personelu, który będzie musiał nieco zmienić nawet nawyki, tak by być w stanie przekazać swoją wiedzę młodym adeptom sztuki lekarskiej - dodał Rafał Szpak.   

Andrzej Witczak, kierownik Klinki Położnictwa, Ginekologii i Endokrynologii Ginekologicznej w szpitalu przy ulicy Prostej zapewnia, że studenci, którzy będą się kształcili w tej placówce nie zaburzą pracy szpitala. 

- Opracowaliśmy sposób uczęszczania i pracy studentów w naszych oddziałach, tak by nie zaburzali normalnej pracy personelu medycznego oraz żeby nie zaburzali intymności pacjentek. Te grupy studentów będą minimalne i rozsiane na te dwie kliniki - dodał dr Andrzej Witczak.   

Uniwersytet Jana Kochanowskiego współpracuje już z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Kielcach, Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Czerwonej Górze, Świętokrzyskim Centrum Onkologii i Szpitalem Powiatowym w Sandomierzu.

Podobne wiadomości
Reklama