Lekarze ze Wschodu chcą pracować w Ostrowcu

Data publikacji: 23.11.2021 13:51
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Ostrowiec Św. Zespół Opieki Zdrowotnej. Szpital

Ostrowiec Św. Zespół Opieki Zdrowotnej. Szpital
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Kolejny lekarz zza wschodniej granicy będzie pracował w ostrowieckim szpitalu. Ukraiński endokrynolog internista rozpocznie pracę w grudniu. Zatrudnieniem w Ostrowcu zainteresowani są także inni medycy.

Jak informuje dr Adam Karolik, dyrektor ds. lecznictwa, specjalista z Ukrainy przyjechał w ubiegłym tygodniu, aby ustalić ostatnie szczegóły. W późniejszym terminie ma do niego dołączyć żona – radiolog. Swój akces do pracy zgłosiła grupa 15 młodych lekarzy z tego samego kraju, jednak ostatecznie o przyjeździe do Ostrowca Św. myśli już tylko pięciu z nich. Jak wyjaśnia dyrektor, to młodzi ludzie, którzy nostryfikowali swoje dyplomy w Polsce. Szpital jest zainteresowany ich zatrudnieniem, były już pierwsze rozmowy poprzez Internet. Teraz trwają starania, by mogli na własne oczy obejrzeć szpital i poznać specyfikę jego pracy.

Adam Karolik zwraca uwagę, że wszystkie te osoby komunikują się w języku polskim. Po przyjeździe do Polski, medycy musieliby odbyć roczny staż podyplomowy, a potem 5 lub 6 lat specjalizacji, w zależności od wybranej dziedziny. Ostrowiecka lecznica ma możliwość kształcenia we wszystkich posiadanych u siebie specjalizacjach.

Dyrektor podpowiada młodym ludziom, jakie specjalizacje są potrzebne w Polsce, choć już wiadomo, że część z nich zainteresowana jest ginekologią i chirurgią. Realnie, lekarze mogliby zacząć pracę w marcu 2022 roku. To wynika z procesu uzyskania wszystkich pozwoleń i akceptacji.

Jak informowaliśmy, w ostrowieckiej lecznicy od sierpnia pracuje lekarka z Białorusi.

Reklama