Lepsze warunki w domu samopomocy

Data publikacji: 05.10.2020 13:32
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.10.2020. Starachowice. Remont Środowiskowego Domu Samopomocy

05.10.2020. Starachowice. Remont Środowiskowego Domu Samopomocy
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach będą przebywać w znacznie lepszych warunkach. Dobiega końca remont placówki. Dom w Starachowicach to jedna z pierwszych tego typu jednostek w kraju, w tym roku mijają 24 lata od kiedy przyjmuje podopiecznych.

Od początku jego siedzibą był wybudowany w 1938 roku budynek po przedszkolu przy ul. Reja.

Codziennie spotykają się tam 44 osoby przewlekle chore psychicznie i niepełnosprawne intelektualnie. Zespół terapeutyczny to 8 osób oraz dwóch pracowników gospodarczych. W ciągu ostatnich trzech lat zostało wyremontowane całe wnętrze budynku - przypomina kierownik instytucji Grzegorz Małkus. W planach jest jeszcze remont podłóg, a marzeniem - zamontowanie fotowoltaiki.

Obecnie trwający remont obejmuje salę do zajęć plastycznych i rehabilitacji ruchowej oraz łączący je korytarz. Całość prac to koszt ponad 35 tysięcy złotych przekazanych z budżetu państwa.

- To pomieszczenia wysokie na 4 metry, przebudowaliśmy nieco ściany, aby powiększyć salę do zajęć artystycznych, która jest szczególnie lubiana przez pensjonariuszy. Ma półkolisty kształt i jest w pełni przeszkolona, dlatego kosztem salki do rehabilitacji zyskaliśmy dodatkową powierzchnię - dodaje kierownik.

Dodatkowo w trosce o bezpieczeństwo pensjonariuszy i pracowników zmodernizowano i uzupełniono monitoring wraz z instalacją alarmową.

Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy będą mogli wykorzystywać salę do wykonywania prac plastycznych. Placówka dostała 17 tysięcy złotych na zakup plotera, to urządzenie do laserowego wycinania przedmiotów artystycznych.

05.10.2020. Starachowice. Remont Środowiskowego Domu SamopomocyFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Reklama